Спецпроект

"Історичний Потяг українських піонерів" завершив свою подорож

Від Канадського музею імміграції Pier 21 у порту Галіфакс, куди приїжджали перші українські емігранти, до музею просто неба у "Селі української культурної спадщини" в провінції Альберта, через 4,5 тис.км. - таким був маршрут унікальної акції.

Після того, як 20 червня 2011 року в Парламенті Канади відбулася урочиста презентація відповідних ініціатив, з 23 червня до 9 липня ц.р. Посольство України в Канаді організувало культурно-іміджевий проект "Історичний потяг українських піонерів".

Цей захід став найбільшим в історії українсько-канадських відносин з часу оголошення незалежності України.

Емігранти з Галичини на залізничній станції в провінції Квебек. Фото W.J. Topley, 1911 р. з колекції William James Topley / Library and Archives Canada, надано доктором історичних наук Мариною Гримич

Учасники проекту здійснили символічну подорож шляхом, що проходили багато перших українських емігрантів в Канаді - від східного портового міста Галіфакс до Едмонтону на Заході країни. Вони відвідали ряд міст шести канадських провінцій, зокрема Галіфакс (Нова Скошіа), Монреаль (Квебек), Ляшін (Квебек), Сан-Констан (Квебек), Оттава (Онтаріо), Ошава (Онтаріо), Ніагара-Фолз (Онтаріо), Оквіль (Онтаріо), Торонто (Онтаріо), Вінніпег (Манітоба), Гардентон (Манітоба), Саскатун (Саскачеван), Крайдор (Саскачеван), Альбертвіль (Саскачеван), Гаффорд (Саскачеван), Едмонтон (Альберта), Тофілд (Альберта).

Українці у Канаді - від хлібного колоска до Уейна Грецького

У рамках проекту 26 червня відбулася урочиста церемонія відкриття пам'ятника Т.Шевченку у м.Оттава. Ведучими церемонії стали Посол України в Канаді І.Осташ та член Сенату Парламенту Канади Рейнелл Андрейчак.

Урочисте відкриття пам'ятника Кобзареві роботи видатного скульптора Лео Мола (Леоніда Молодожанина). Фото Марка Левицького

27 червня в Посольстві України в Канаді відбулося урочисте прийняття з нагоди відзначення 15-ї річниці Конституції України, яке відвідали численні представники дипломатичного корпусу країни перебування, члени Парламенту Канади, мерії міста Оттави, представники міністерств та відомств Канади, а також української громади Канади. Перед присутніми, зокрема, виступив Міністр громадянства, імміграції та багатокультурності Канади Джейсон Кенні. Прем'єр-міністр Канади Стівен Гарпер в окремому листі надіслав свої привітання з нагоди цього свята.

2011: історична пам'ять канадських українців у рекламі авто

Серед учасників проекту "Історичного потягу" з України були також Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, народні депутати України Євген Суслов, Олесь Доній, Генеральний консул України в Торонто Олександр Данилейко, народні артистки України Ніна Матвієнко та Марія Бурмака, бандурист, фіналіст шоу "Україна має талант" Ярослав Джусь, казкар Сашко Лірник та ін.

Українець Ніколя з Монреалю і бабусина скриня подорожували разом маршрутом предків. Фото Вахтанга Кіпіані

У заходах проекту з канадського боку брали участь Голова Канадсько-української групи дружби в Парламенті Канади Роберт Сопак, член Сенату Парламенту Канади Консігліо Ді Ніно, члени Парламенту Канади (зокрема, Марк Варава, Леон Бенуа, Девід Крістоферсон та ін.), Прем'єр провінції Альберта Едвард Стельмах, Заступник Прем'єра провінції Саскачеван Кен Кравець, Заступник Прем'єра провінції Манітоба Росана Вовчук, Міністр імміграції та культурних громад провінції Квебек Кетлін Вейл, інші члени урядів та законодавчих органів канадських провінцій.

Рід Бандер продовжується. У Степана Бандери в Канаді народився син!

У заходах взяли участь лідери провідних українських громадських організацій Канади, зокрема президент Конгресу українців Канади Павло Грод, ряд керівників та активістів регіональних відділів Конгресу українців Канади, президент Ліги українців Канади Орест Стеців, голова Українсько-канадської шевченківської фундації Андрій Гладишевський, президент Канадсько-української торгової палати Зенон Потічний та Віце-президент Іван Іванюра, голова громадської організації "Четверта хвиля" Анна Кисіль. Заходи також відвідала президент Світової федерації українських жіночих організацій Марійка Шкамбара.

Олімпійський чемпіон Ванкувера, канадець українського походження Лукас Маковський і наймолодша учасниця проекту Калина Гарасим. Фото Вахтанга Кіпіані

Проект отримав підтримку федерального уряду Канади. Зокрема, член Парламенту Канади Тед Опіц від імені Міністра закордонних справ Канади виступив на церемонії відкриття пам'ятника Т.Шевченку в Оттаві. У свою чергу Міністр інфраструктури провінції Онтаріо Боб Шареллі передав вітання учасникам заходу від імені Прем'єра провінції Онтаріо Далтона МакГінті.

Канадський прем'єр розуміє українську історію краще за Азарова

У заходах взяло участь найвище українське духовенство Канади, учасники проекту відвідали найстаріші українські канадські церкви. З числа мистецьких кіл слід відзначити численні виступи ряду українських танцювальних та співочих колективів Канади. Загалом, у найбільших містах по маршруту "Історичного потяга" щоразу участь брали від 500 до 1000 осіб.

Меріям міст презентувалися ексклюзивні пам'ятні скульптури, приурочені до 120-ї річниці поселення українців в Канаді, автором яких став член Національної спілки художників України, Спілки скульпторів Канади, президент Української асоціації художників Канади й віце-президент Канадсько-української мистецької фундації Олег Лесюк.

Українські борщ, вареники, голубці стали частиною національної канадської культурної спадщини. Меню кафе в місті Ошава, штат Онтаріо. Фото Вахтанга Кіпіані

У канадських містах учасники проекту відвідали численні культурні заходи, провели зустрічі з українською громадою Канади, здійснили візити до музеїв, галерей з українськими експозиціями, українських шкіл, канадських урядових та державних установ, взяли участь у церемоніях покладання квітів до пам'ятників українським піонерам в м.Галіфакс, Івана Франка в м.Ляшін, Тараса Шевченка в Оттаві, Лесі Українки в Торонто, могил відомим канадцям українського походження (у тому числі колишнього Генерал-губернатора Канади Рамона Гнатишина).

Перебуваючи в Едмонтоні, Посол України в Канаді Ігор Осташ вручив медаль НОК України Лукасу Маковському, канадському олімпійському чемпіону Ванкувера-2010 у ковзанярському спорті, який має українське походження, за видатний внесок у розвиток Олімпійського руху.

Facebook-сторінка проекту "Історичний потяг українських піонерів"


100 книг Незалежності. "Історична правда" рекомендує

Перелік видань, які вийшли за часів незалежності і які дають можливість пізнати історію України, Європи, наших сусідів, окремих людей і явищ. І які роблять це з різних перспектив. Певні, що час, витрачений на читання не буде втраченим.

Українці. Найнещасливіша нація чотирьох континентів

Українці — найнещасливіша нація Європи, обох Америк та Австралії. Таким є підсумок нашого розвитку напередодні 28-ї річниці Незалежности. Як українці змінювалися протягом років Незалежності? Чому ми впритул не помічаємо, що насправді Україна — не Уганда!?

Український парад у столиці Росії

Мрія? Ні – це вже було. І не один раз. Побутує думка, що в нашій історії мало світлих сторінок і перемог. Грандіозний український військовий парад в столиці Росії: як це було?

Омелян Ковч — священик, патріот та праведник

"Ковч, який досконало знав німецьку мову, крикнув до німецьких солдатів, щоб допустили його до синагоги. Останні оніміли від здивування і пустили його, а отець кинувся виносити людей із палаючої синагоги. Серед інших, яких врятував о. Ковч, був рабин м. Белз Аарон Рокеах".