Українська правда
Історична правда

Росія відмовила генпрокуратурі Литви у допиті Горбачова

11.01.2012
Версія для друку Коментарі 7
Радянська армія у Вільнюсі. Січень 1991 року

Росія відмовилася допитати на прохання литовських прокурорів колишнього президента СРСР Михайла Горбачова у зв'язку зі справою про трагічні події 13 січня 1991 року під час штурму радянським спецназом телевежі у Вільнюсі. Тому що РФ боїться за свій суверенітет і безпеку?

Про це повідомляє "Інтерфакс" із посиланням на Генпрокуратуру Литви.

"Надійшла тільки одна відповідь на прохання про правову допомогу провести допит президента СРСР Горбачова, - інформує прокуратура. - У відповіді йдеться про відмову виконати цю дію".

За даними литовських прокурорів, Росія відмовилася допитати першого і останнього президента СРСР Михайла Горбачова на підставі положення Конвенції Ради Європи від 1959 року "Про взаємодопомогу в кримінальних справах", згідно з яким правова допомога не надається, "якщо це може зашкодити суверенітету або безпеці країни, яка отримала це прохання, її громадському порядку або іншим важливим інтересам".

Головний прокурор Департаменту карного переслідування Генпрокуратури Литви Сімонас Слапшінскас пояснив: "У справі недостатньо даних, які дозволили б визнати президента СРСР підозрюваним. Тому його і просили допитати як свідка". 

Як українці захищали Вільнюс від радянського спецназу

Він зазначив, що Росія досі негативно відповідала на всі звернення Литви про правову допомогу, в яких містилися прохання допитати підозрюваних у справі про події двадцятирічної давності.

Прокурор не зміг відповісти, коли буде завершено розслідування цієї справи, яка зараз становить 650 томів: "Ця справа, схоже, найоб'ємніша в історії Литви, тож прогнозувати якісь терміни складно".

З проханням допитати Горбачова литовська генпрокуратура звернулася до Росії у травні 2011 року.

20 років тому при спробі зайняти Вільнюську телевежу і будівлю радіо і телебачення Литви 13 січня 1991 року 14 людей загинули, більше тисячі людей постраждали. У справі фігурують 23 особи, яких підозрюють у військових злочинах і злочинах проти людяності. 21 з них - громадяни Литви, видати їх Москва відмовляється.

1991: спецназ штурмує телецентр у Вільнюсі (ВІДЕО)

У 1999 році Вільнюський окружний суд засудив шістьох колишніх радянських військовослужбовців, які брали участь у цих подіях. У 1996 році у цій справі були засуджені члени ЦК Компартії Литовської РСР Міколас Бурокявічюс і Юозас Ермалавічюс, обидва вже вийшли на свободу.\11 травня 2011 в Литві винесли довічний вирок колишньому бійцеві радянського ОМОНу Костянтину Михайлову за причетність до вбивства митників і поліцейських у 1991 році на контрольно-пропускному пункті на кордоні з Білоруською РСР "Мядінінкай".

У січні 2011 року прокуратура Вільнюса порушила справу проти лідера місцевої соціалістичної партії, який заявив, що дії радянського спецназу не були військовим вторгенням у Литву.

Теми: Литва, XX сторіччя, Росія, суд, СРСР, Горбачов

dusis _ 12.01.2012 10:22
молодці литовці! 20 літ минуло, а вони за своє стоять! коли в нас буде така свідома влада, що відстоює власні національні інтереси?
hazel _ 12.01.2012 09:45
Oderint:
И этому есть документальные свидетельства, которые суд пытается игнорировать. Так что нечего Горбачеву там делать. Пусть со своими разбираются. Знаю, что подобная инсценировка штурма здания МВД была и в Латвии (тогда тоже свои убили оператора режиссера Подниекса из крупнокалиберного пулемета, которого не было у омоновцев). Видимо режиссер у этих "спектаклей" был один и тот же. Но правда все-равно выйдет наружу, сколько ее не скрывай.
Поінформований таварис4...Партія надала допуск найвищої карегорії до закритих у РФ архівів радянської доби? От тобі й Oderint = не що-небудь як, а якнебудь що...Не варто своє
червоне спіднє так необережно світити - цькуватимуть безжально =)))
vurobnuk _ 11.01.2012 20:30
Cher91:
Ок !
Cher91 _ 11.01.2012 19:52
vurobnuk:
Oderint:
Видно совок це діагноз.
Хвороба набута в дитинстві. При чому даунізм на фоні совккізму-рашизму виглядає як легкий нежить.
Ліки проти совкізму-рашизму, лише одні -- соціальна евтаназія.
Так в чем же дело? Начинайте, пробуйте, а мы поглядим.
vurobnuk _ 11.01.2012 19:19
Oderint:
Видно совок це діагноз.
Хвороба набута в дитинстві. При чому даунізм на фоні совккізму-рашизму виглядає як легкий нежить.
Ліки проти совкізму-рашизму, лише одні -- соціальна евтаназія.АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте