Онук Сталіна захищає честь діда від російського політика

Онук Йосипа Сталіна Євґєній Джуґашвілі попросив поліцію порушити кримінальну справу про наклеп стосовно політика Лєоніда Гозмана - за відомості, поширені ним в ефірі програми "Поєдинок" телеканалу "Росія 1".

Відповідну заяву було подано в один з відділів поліції Москви, повідомляють "Вести" із посиланням на "Інтерфакс".

"У випуску від 16 травня телевізійної програми "Поєдинок" громадянином Гозманом були публічно поширені завідомо неправдиві відомості, що порочать честь і гідність Й.В. Сталіна", - йдеться в заяві в поліцію онука радянського вождя.

Джуґашвілі зазначає, що Гозман, зокрема, заявив про причетність Йосипа Сталіна до організації вбивства військовослужбовцями НКВД СРСР у лютому 1944 року "від 200 до 600 осіб шляхом їхнього спалення живцем і розстрілу з кулеметів у стайні аулу Хайбах в Чечні".

Онук Сталіна вважає ці відомості завідомо неправдивими. "Дана неправдива інформація раніше вже перевірялася слідчими органами, і їй була дана відповідна правова оцінка", - зазначає у заяві Євґєній Джуґашвілі.

Хайбах - незаселений аул в гірській Чечні, в 1944 році звідти були вислані місцеві жителі. У радянській пресі в 1990 році з'явилися повідомлення, що людей під час війни розстріляли, щоб не вивозити їх за межі республіки.

Як відомо, восени 2010 року Євгеній Джуґашвілі подав позов, у якому просив стягнути з депутатів РФ, які визнали, що Катинський злочин був здійснений за прямою вказівкою Сталіна, 100 млн рублів у якості компенсації.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.