Спецпроект

Заходи до 80-ої річниці Голодомору. ПРОГРАМА

21-22 листопада Київ прийматиме світову прем’єру опери про Голодомор, відомі дослідники зберуться на міжнародний науковий симпозіум, а в Українському домі відкриється виставка "Тоталітаризм у Європі". 23 листопада у 16:00 - акція "Запали свічку"...

Про це повідомляє сайт Громадського комітету із вшунування пам'яті Голодомору-геноциду 1932-33 років.

23 листопада біля Меморіалу Голодомору очікують тисячі людей зі всієї України, а також представників діаспори.

Міжнародний форум до 80-х роковин Голодомору "Народ мій є! Народ мій завжди буде!", організований Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32-33 років в Україні, пройде 21-22 листопада 2013 року у Києві.

21 листопада о 9:00

Відкриття міжнародного наукового симпозіуму "Голодомор 1932-1933 років в Україні: історія і пам’ять"

Сесійна зала Великої конференц-зали Національної академії наук України, вул. Володимирська, 55 (3-й поверх)

Участь у симпозіумі візьмуть: Стефан Куртуа, відомий французький історик, автор сучасного наукового бестселера "Чорна книга комунізму" (виданого у 26 країнах), Ніколя Верт, французький історик-совєтолог, професор історії Національного центру наукових досліджень Франції, Едвінс Шноре з Латвійського університету, автор та режисер документального фільму "Радянська історія", Генадь Побережний із Гарварду (США), Агнешка Матусяк із Вроцлавського університету (Польща), Вольф Москович (Єрусалимський університет, Ізраїль), Оля Андрієвська (Торонтський університет, Канада), Мирослав Попович, Людмила Гриневич, Станіслав Кульчицький, Олеся Стасюк, Володимир В’ятрович, Андрій Козицький, Ігор Щупак та ін.

Докладніше дивіться у програмі заходу.

21 листопада

19:00

Світова прем’єра опери американського композитора Вірка Балея "Червона земля. Голод"

Національна опера України (вул. Володимирська, 65).

Автор опери — композитор, піаніст і диригент Вірко Балей, професор консерваторії Університету штату Невада. Лібрето опери написав нью-йоркський поет Богдан Бойчук.

За сюжетом це історія про трьох голодуючих людей: "Вони випадково зустрічаються, це люди контрастних ідеологій і темпераменту, ми показуємо їхнє емоційне життя, зазираємо у внутрішній світ героїв, показуємо розвиток їхніх стосунків в екстремальній ситуації. Через їхні долі глядачам відкривається все жахіття Голодомору", — каже Вірко Балей.

Тенор головного героя виконує зірка світового масштабу — оперний співак Джон Дайкерс, який разом із чотирма іншими солістами прибуде в листопаді до Києва.

Докладніше про оперу читайте тут.

 

22 листопада

11:30

Відкриття виставки Платформи європейської пам’яті та сумління "Тоталітаризм у Європі: Фашизм - нацизм - комунізм"

Український дім, вул. Хрещатик, 2

ХХ століття стало для Центральної та Східної Європи періодом тоталітарних експериментів. Ця епоха, як і будь-яка інша епоха в історії, залишила після себе чимало стереотипів.

У переважної більшості ознайомлених з історією регіону в рамках шкільного курсу історії поняття "тоталітаризм" чітко асоціюється з міжвоєнним періодом та гітлерівською Німеччиною, з одного боку, і сталінським СРСР — з іншого. Не менш стійке переконання, що між нацистською Німеччиною та сталінським СРСР існували принципові різниці — попри явну логічну суперечність із першим твердженням.

Виставка "Тоталітаризм у Європі" — про те, що тоталітаризм — це не тільки СРСР і Німеччина і не тільки у міжвоєнний період.

Докладніше про виставку читайте тут.

23 листопада

Всенародний день пам’яті

В усіх обласних центрах, 32 країнах світу, у селах та містечках в цю суботу, 23 листопада, українці прийдуть до пам’ятних знаків жертвам геноциду та запалять свічки в пам’ять мільйонів вбитих голодом.

КИЇВ

14:00 — м. Арсенальна, спільна хода до Національного меморіалу Голодомору

15:00 — пам’ятні заходи біля Національного меморіалу Голодомору

16:00 — загальнонаціональна хвилина мовчання. Початок акції "Засвіти свічку пам’яті"

Дивіться також інші матеріали за темою "Голодомор"

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.