Спецпроект

Малахов курган приведуть до ладу і зроблять там музей трьох воєн

На Малахов курган чекає серйозна реконструкція, в ході якої територія парку і меморіалу буде приведена до ладу, а на базі бомбосховища створять частину музею, присвячену трьом війнам.

Про це пише gostyam.sebastopol.ua.

У першу чергу будуть виконані термінові роботи, серед яких значиться забезпечення охорони території від несанкціонованого проникнення та виготовлення воріт. Як пояснила міська влада, це не буде забороною на відвідування парку, його будуть лише закривати на ніч. 

Потім буде здійснено спіл сухостою, який серед дерев на Малаховому кургані вже сягає 10%. Потім піде відновлення асфальтового покриття та мощення доріжок плиткою, там, де потрібно. 

Центральною частиною Малахова кургану стане музей трьох воєн, присвячений Першій обороні Севастополя, періоду Великої Вітчизняної війни і рокам Холодної війни. В якості майбутніх площ для експозицій планується також задіяти підземне бомбосховище, приховане в надрах кургану, призначене для укриття в разі НС жителів Корабельної сторони і працівників "Севморзаводу".

Зміни на Малаховому кургані проводитимуться за тією ж схемою, яка з успіхом була застосована при створенні меморіального комплексу "35-а берегова батарея". У влади є намір повернути меморіалу кургану вигляд, який він мав в 1960-і роки. Паралельним завданням стане відновлення пам'яті про героя Севастопольської оборони контр-адмірала Володимира Істоміна.

Теми

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.