АНОНС: У Дніпрі буде дискусія та виставка про переслідування кримських татар

13 лютого в Дніпрі відкриють виставку "Доросле кримське дитинство" про переслідування кримських татар.

Передуватиме відкриттю виставки дискусія "Історія і сьогодення: від геноциду кримських татар під час ІІ світової війни до сучасних переслідувань кримськотатарських активістів".

У заході братимуть участь відомі українські, кримськотатарські, єврейські громадські діячі, історики, публіцисти:

Ільмі Умеров, колишній кримський політв’язень, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу;

- Алім Алієв, програмний директор Кримського Дому, співавтор книги "Мустафа Джемілєв. Незламний";

Севгіль Мусаєва, головна редакторка видання "Українська Правда", співавторка книги "Мустафа Джемілєв. Незламний";

- Руслан Кац, Радник з політичних та суспільних питань Посольства Канади в Україні.

 

Спікери представлять сучасний стан справ у Криму, презентують книгу про лідера кримських татар "Мустафа Джемілєв. Незламний", а також відкриють фотовиставку із 16 світлин дітей, що залишились без батьків і близьких родичів, яких було ув’язнено за політичними мотивами.

Автор фотографій виставки: журналіст Антон Наумлюк, який докладно висвітлює всі судові процеси, в тому числі на території Криму та спілкується з родинами політв’язнів.

13 лютого, вівторок, 18.00

Місце: центр "Менора", музей "Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні", 3 поверх (м. Дніпро, вул. Шолом-Алейхема, 4). 

Організатори: музей "Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні", Український інститут вивчення Голокосту "Ткума" та Кримський Дім у Львові  за сприяння Канадського Фонду підтримки місцевих ініціатив.

Вхід вільний. 

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.