У Франції знайдено найдавніше свідчення хірургічної ветеринарної операції

Під час розкопок неолітичного поселення Шам-Дюран, яке розміщене за 40 кілометрів від узбережжя Атлантичного океану, ще в 1975-85 роках було знайдено череп корови з отвором, якому в той час не надали значення.

Про це повідомляє Explorer.life

Фото: Explorer.life 

Сучасне дослідження, проведене палеобіологом Фернандо Раміресом Россі та медичним антропологом Аленом Фроменом, дозволяє стверджувати, що отвір є наслідком хірургічного втручання.

Навколо отвору помітно сліди, нанесені інструментами, аналогічні тим, що неодноразово виявляли на людських черепах зі слідами подібних операцій. Кістку дряпали, свердлили та різали, намагаючись не зачепити мозок.

Причини, що змусили давніх людей вдатися до цієї складної процедури, остаточно не визначено. Крім того, не виявлено слідів загоєння рани, що може свідчити про те, що корова не пережила операцію.

Досліджене укріплене поселення існувало між 3400 – 3000 роками до Р.Х. Основою господарства було розведення корів, які становили понад половину стада, а також овець, кіз і свиней. Окрім тваринництва, його жителі займались добуванням солі та торгівлею нею.

Нагадуємо, що нещодавно археологи знайшли шулерський гральний кубик віком 600 років.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.