В Одесі з'явився свій відділ УІНП, який очолив ветеран російсько-української війни

В Одесі починає свою роботу Південний відділ Українського інституту національної пам'яті.

Про це повідомляє кореспондент Depo.Одеса.

Сергій Гуцалюк
Сергій Гуцалюк

Посаду начальника Південного міжрегіонального відділу Управління реалізації політики національної пам'яті в регіонах Українського інституту національної пам'яті отримав одеський майданівець, отаман "Чорноморського гайдамацького з'єднання" та ветеран АТО Сергій Гуцалюк.

За його словами, південне представництво об'єднає в собі Одеську, Миколаївську, Херсонську області та Крим.

"У вати, сєпарів та інших істерика буде, почнуть на мене скарги строчити", – сміється Гуцалюк.

Презентація УІНП в Одесі запланована на 29-30 листопада у бібліотеці Грушевського під гаслом "Робимо історію популярною!". На жителів та гостей перлини Причорномор'я чекають лекції істориків, кінопоказ та презентації видань.

 

Зокрема, одеситам представлять настільні ігри "Українська революція" і "УПА – відповідь нескореного народу", брошуру "2014: початок російсько-української війни", книги "Дівчата зрізають коси", "Майдан від першої особи. Регіональний вимір" (1,2 частина), "Люди сірої зони" (про російську анексію і репресії в Криму), "По той бік себе" (про психотравми як наслідок Голодомору). Завершаться заходи вечіркою.

"Ми прагнемо довести, що історія може бути цікавою. Адже історія України – це не тільки плачі і втрати. Ми впевнені: її можна споживати без брому й нафталіну. І хочемо, щоби вона була доступною та зрозумілою кожному. Тож запрошуємо відвідати заходи Українського інституту національної пам'яті в Одесі. Вхід вільний", – зазначив Гуцалюк.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.