Українська правда
Історична правда

"Зображення гетьмана Івана Мазепи (кінець ХVІІ - початок ХХ століть)"

Наталія Потапчук _ Понеділок, 7 березня 2011
Версія для друку Коментарі 13

Чернігівський історик і відомий мазепознавець Сергій Павленко нарешті встановив найбільш достовірну зовнішність гетьмана Івана Мазепи. У зв'язку з цим вн вважає, що 10-гривневу купюру в Україні пора міняти.

"На ній розміщене художнє зображення Мазепи, оскільки на час введення в обігу гривні точних зразків його зовнішності ще не було" - зазначає історик.

Найближчим до істини дослідник називає портрет гетьмана з літопису Самійла Величка, який працював у Батуринській канцелярії за часів правління Мазепи. Це зображення сьогодні можна побачити на обкладинці нової книжки Сергія Павленка, яку видало управління у справах преси та інформації Чернігівської облдержадміністрації за кошти обласної програми "Українська книга". 

Найвірогідніше, з точки зору Сергія Павленка, зображення легендарного гетьмана

Нове видання називається "Зображення гетьмана І. Мазепи (кінець ХVІІ - початок ХХ століть)". Воно містить 150 сторінок тексту, багато кольорових ілюстрацій і зовні схоже на альбом.

Козацька старшина та Іван Мазепа (у центрі). Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської лаври(1698)

Це перше грунтовне дослідження понад 80 зображень гетьмана на портретах та ілюстраціях, гравюрах, церковних фресках та іконах, різних предметах. Воно дає чимало аргументів Нацбанку України для зміни 10-гривневої купюри, а також скульпторам і художникам - для створення робіт, які б давали неспотворене уявлення про вигляд Івана Мазепи.

Найдостовірнішими, окрім малюнка Самійла Величка, автор вважає образи Мазепи з Троїцької надбрамної церкві Києво-Печерської лаври, Троїцького собору м. Чернігова, з гравюр Захарії Самуйловича та невідомого автора ("Хрещення Христа").

Гетьман Мазепа на гравюрі Данила Галяховського (1708)

Реальний образ славетного гетьмана, на думку дослідника, проглядається також у творах Іларіона Мигури, Данила Галяховського, Йосифа Балашевича й Леонтія Тарасевича.

Нове видання Сергія Павленка невдовзі буде передане до всіх бібліотек Чернігівської області.

Джерело: "Укрінформ"Теми: XVII сторіччя, XVIII сторіччя, XIX сторіччя, XX сторіччя, історія України, Гетьманщина, Мазепа, Чернігівщина, гроші

skidan _ 08.03.2011 17:30
inspector:
Morgenstern:
На 1000-гривневую планируют Пантелеймона Кулиша. А вот князю Святославу купюры не досталось. Уж больно кое-у-кого в генетической памяти его имя страх вызывает.
__________________________________________________________________________________
Еще как вызывает. У волжских булгар, они же казанские татары, предки кацапов. Те которые - армяк, башмак, тулуп, ямщикЪ и т.д. Братья-славяне, мля.******* Забавно, что у наших нациков-inspectorОВ есть твердое мнение, что у русских особенный страх вызывает упоминание тех персонажей, которых они НЕЩАДНО БИЛИ - от Мазепы до Бандеры... Странные они, эти потомки жителей Киевской Руси.... Наверное, те, от кого им перепадало - от Батыя и до Маннергейма вызывают у них "чувство законного удовлетворения"......
inspector _ 08.03.2011 12:52
Остап Ибрагимович:
zmaylo _ 08.03.2011 08:59
Lexa62:
Скажуть: "Неправильний Мазепа на купюрі - треба замінити" , і буде там Путін
******
А не краще поставити теперішнього гетьмана? Тільки, нажаль, не вміститься.

На купюрах должен быть весь пантеон. А то разбавили Сковородой и пр.
Взялись помещать лузеров и предателей, незачем было останавливаться на пол-пути. Хотя с другой стороны - замаскировали подлеца среди приличных людей, и глядишь, отмыли чуток...
____________________________________________________________________________
А еще, как заметно, волжским булгарам Мазепа не нравится. А может вернуть этих всех говнюков в зад, на родную землю, за Волгу, в родные болота?
inspector _ 08.03.2011 12:46
Morgenstern:
На 1000-гривневую планируют Пантелеймона Кулиша. А вот князю Святославу купюры не досталось. Уж больно кое-у-кого в генетической памяти его имя страх вызывает.
__________________________________________________________________________________
Еще как вызывает. У волжских булгар, они же казанские татары, предки кацапов. Те которые - армяк, башмак, тулуп, ямщикЪ и т.д. Братья-славяне, мля.
Инк _ 08.03.2011 11:43
Остап Ибрагимович:
На купюрах должен быть весь пантеон. А то разбавили Сковородой и пр.
Взялись помещать лузеров и предателей, незачем было останавливаться на пол-пути. Хотя с другой стороны - замаскировали подлеца среди приличных людей, и глядишь, отмыли чуток...
.......................
Падлец и лузер здесь без, сомнения, турецкий подданый.
Anaska _ 08.03.2011 09:59
"Чернігівський історик і відомий мазепознавець Сергій Павленко нарешті встановив найбільш достовірну зовнішність гетьмана Івана Мазепи".
"Це перше грунтовне дослідження понад 80 зображень гетьмана на портретах та ілюстраціях, гравюрах, церковних фресках та іконах, різних предметах".
НАРЕШТІ??? ПЕРШЕ дослідження??? Я, дурна, вважала, що справжнім сучасним фахівцем з іконографії Мазепи (ну, не буду казати про тих, хто вивчав це питання у ХХ столітті) є інший історик, Ольга Ковалевська. Цікаво, чи посилається пан Павленко на її НАУКОВІ експертизи портретів Мазепи та на її висновки, що вже неодноразово були оприлюднені як в історичні пресі, так і на конференціях, в Чернігові зокрема? А автору статті при реферуванні рекомендувала б більш грунтовно опрацьовувати історичну літературу.


АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте