Українська правда
Історична правда

1991: радянські війська штурмують телевежу в Вільнюсі

13.01.2011 _ Павло Солодько
Версія для друку Коментарі 55

Відеохроніка прориву радянського спецназу у Вільнюську телевежу в січні 1991 року. Беззбройні громадяни проти танків і автоматів захищають незалежність, яку Литва проголосила першою з республік СРСР. 15 трупів.

Литва проголосила незалежність у березні 1990 - першою з радянських республік. Комуністи у відповідь організували рух "Єдінство", наголошуючи на боротьбі з націоналізмом та економічному добробуті.

Цей рух підтримували чимало литовських росіян і ще більше поляків, які справді боялися місцевого націоналізму. У січні 1991-го "Єдінство" організувало масові демонстрації своїх прихильників (переважно працівників заводів) проти зростання цін. Вони навіть намагалися штурмувати Верховну раду (яка відновила незалежність).

8-9 січня в Литву прибули спецпідрозділи - елітний загін КДБ СРСР "Альфа" (той самий, що встановив радянський контроль над Афганістаном у 1979-ому) і десантники з 76-ої повітряно-десантної дивізії, яка базувалася у російському Пскові.

10 січня голова СРСР Михайло Горбачов звернувся до спікера ВР Литви Вітаутаса Ландсбергіса (на цьому відео є трохи горбачовських "аргументів") з ультиматумом - повернути на території Литви дію радянської Конституції і відмінити вже прийняті антирадянські закони.

11 січня керівник ідеологічного сектору Компартії Литви Юозас Єрмалавічюс на одному з заводів проголосив створення Комітету національного порятунку Литовської РСР, який бере владу в свої руки.

В литовські міста почали входити радянські війська. Ландсбергіс закликав литовських громадян захистити щойно набуту незалежність.

Вночі 13 січня радянська бронетехніка розпочала штурм Вільнюської телевежі і телецентру. Ці важливі об'єкти захищали звичайні беззбройні цивільні, до яких пізніше приєднався і загін українських студентів-добровольців.

Вони стояли проти танків і солдат, які били і стріляли в них. Їхньою зброєю були смішні і слабкі патріотичні пісні (вони їх співають на цьому відео). У їхній країні бушувала інфляція. З танків через рупори Комітет національного порятунку лагідно просив їх: "Браття і сестри! Націоналістичний режим, який сіяв ворожнечу в нашому народі, повалено. Йдіть додому, до ваших батьків та дітей".

Однак вони не пішли. За ніч довкола будинку Верховної Ради зібралося 50 тисяч людей, які побудували барикади і оточили свій парламент живим кільцем. Радянські війська, захопивши телевежу і телецентр (солдатська рука в об'єктиві - ось що останнім побачили литовські глядачі), не наважилися штурмувати парламент.

Спогади українця зі студзагону оборони Литви про Вільнюс-1991

В розпал подій, коли радянські війська взяли під контроль передачу інформації в країні (тоді ще не було інтернету), в Каунасі раптом запрацювала місцева провінційна телекомпанія. Мовлення розпочав технік, який закликав усіх, хто знає будь-які іноземні мови, прийти у студію і розповісти світові, що відбувається в республіці.

Через годину у студії сиділи кілька вчителів іноземних мов, які по черзі виходили в ефір. Вони мовили так до 4-ої ранку, поки їхній сигнал нарешті не зловив і не почав ретранслювати на весь світ шведський новинний канал.

Оця трансляція, напевно, і стала вирішальною. Піднявся скандал. Горбачов та радянське керівництво відхрестилося від причетності до кривавих подій, кинувши своїх прибічників і виконавців непризволяще.

В нічних подіях 13 лютого 1991 року загинуло 14 цивільних литовців (два під гусеницями, один від серцевого нападу, 11 від куль) і один офіцер "Альфи" (від свого ж рикошету). Цю дату в Литві відзначають як День захисників cвободи.

4 лютого 1991 року незалежність Литви визнала Ісландія.

Фактично, саме маленька Литва розвалила великий Радянський Союз, ставши першою по-справжньому незалежною республікою. До честі литовців, вони не стали ділити мешканців країни на громадян і негромадян, як це зробили їхні балтійські сусіди. Паспорти нової держави отримали всі - литовці, поляки, росіяни, білоруси та інші.

Це відео - кілька хвилин нічних подій під телецентром і кілька крупних планів облич, мертвих і живих. Більш детальний відеорепортаж дивіться у розділі "Календар".Теми: Литва, СРСР, репресії, XX сторіччя, комуністи, Горбачов

Литовці не стали ділити мешканців країни на громадян і негромадян, як це зробили їхні балтійські сусіди томуу, що зайд було відносно мало. Поляки і білорусини взагалі були тубільцями.
Дмитро Федоров _ 13.01.2014 14:45
Rudych:
Чудово усе підмічено! так і є! А "куплені"Заходом у той чи інший спосіббули усі. просто одні більш "купленіші" - по 1991 році Захід зробив ставку на інших фаворитів - "демократів", а не "реформаторів".
gwinplane _ 14.01.2013 09:40
автор видит то, что хочет увидеть...после стольких разоблачений тех событий публиковать подобное - моветон...странно не правда ли - солдаты бьют прикладами, да и сами автоматы за ствол держат, а выстрелы за кадром - вот это как раз боевики Саюдиса шмалят из охотничьих ружей и автоматов 2й мировой в спину мирным и солдатам...о характере ранений у погибших тогда тоже много информации в сети - ищущий да обрящет...
Горбачев это тварь купленная Западом и думаю конкретно М Тетчер!
Rudych _ 23.05.2011 11:09
Горбачов не був свідомим могильником СРСР чи свідомим поборником Свободи.Маючи на початках імідж реформатора,він намагавсь оновити,модернізувати(тоді такого слова не вживали)величезну неефективну,проте доволі соціальну державну махіну.Звісно,бачачи,що національні республіки тікають,у нього включався інстинкт збереження тої держави.А далі Ельцин та інші "демократичні"лідери(Кравчук і Шушкевич)переграли Горбі.І у нього не залишилось фактично держави (1 грудня 1991),а за кілька днів він зрікся посади Президента СРСР,за що потім отримав Нобелівську премію миру.Звісно,за Горбі багато людей загинуло(і Литва,і Тбілісі,і Дисиденти).Загалом,литовці мають всі юридичні підстави його притягати,так само як і сам Горбі може захищатися і гарні юристи його захистять.Але цікаво,що далі?Приміром,чи видадуть влада(влади)якоїсь країни,де на той час буде Горбі Литовському правосуддю.І як цю ситуацію використає рос.влада(Путін,Медведєв).Чи здадуть вони свого колишнього Генсека(і Президента),чи ні?Далі гра..
АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте