1970: "Як козаки у футбол грали". Мультфільм УРСР часів застою

42 роки тому автори мультику про козаків точно передбачили розклад нинішньої групи на Євро-2012 - Україна, Франція, Англія і навіть щось схоже на шведів. Зрештою Україна виграє з розгромним рахунком.

Загалом студія "Київнаукфільм" випустила 9 короткометражних мультфільмів з серії "Як козаки...". Перший був знятий у 1967-му, останній - в 1995-му.

Пригоди неговірких колоритних персонажів припали до смаку не тільки радянським телеглядачам. Повідомляють, що неабияку популярність серіал здобув в Ірані.

Добродушний силач, відважний коротун і довготелесий хитрун - троє головних героїв серіалу виглядали по-совковому шароварно, але в кожному мультику показували чудеса успіху і перемоги.

Це відео - друга серія козацьких пригод. "Як козаки у футбол грали", 1970 рік. Зараз у мережі активно обговорюють "пророчий" зміст цього мультфільму. 42 роки тому його автори точно передбачили розклад нинішньої групи на Євро-2012 - Україна, Франція, Англія і нібито Швеція (хоча насправді це швидше середньовічна Німеччина).

Відповідає нинішньому чемпіонату навіть послідовність ігор групового турніру. Спершу козаки виграють 1:2 у "лицарів" (які йдуть в атаку клином, наче хрестоносці :) ). Потім із тим же рахунком долають мушкетерів.

З ранньомодерної Франції наші герої потрапляють у вікторіанську Англію, де після запеклої битви на залитому дощем газоні отримують із рук королеви омріяний кубок, перемігши островитян 3:13. Ви вірите в такий рахунок на нинішньому Євро?

Сценарист "пророчого" мультфільму - Володимир Капустян. Режисер серіалу - Володимир Дахно, який у 1991-му зняв легендарну "Енеїду". Останні роки свого життя народний артист України Дахно жив у злиднях, на пенсію в кількасот гривень.

Гарного вам футбольного свята. Хай переможе сильніший.

Дивіться інші відео з початку 1970-их:

Новорічне звернення Брежнєва до радянського народу. ВІДЕО

"Червона Рута" перемагає в першому конкурсі пісні в Союзі. ВІДЕО

Тарапунька і Штепсель як зброя радянської пропаганди. ВІДЕО

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.