7 квітня в історії

30 - напередодні юдейського свята Пасхи, перед міськими воротами Єрусалима розп'ятий на хресті Ісус із Назарета (або 3 квітня 33 р.)

1348 - у Празі засновано Карлів університет, один із найстаріших у Європі, перший слов'янський університет

1652 - голландець Ян ван Рібек заснував на півдні Африки форт Кейптаун

1738 - Папа Климент XII особливою буллою звинуватив „вільних каменярів" - франкмасонів - у лицемірстві, єресі, збоченнях, таємничості тощо; винним у приналежності до масонства загрожувало відлучення од католицької церкви

1795 - у Франції прийнято закон, за яким основною одиницею довжини став метр

1827 - англійський фармацевт Джон Уокер уперше продав винайдені ним сірники

1880 - народився Олександр Богомазов, художник, засновник українського кубофутуризму, автор трактату "Живопис і елементи"

1893 - народився Аллен Даллес, американський державний та політичний діяч.
Керівник секретних служб США у Європі під час ІІ Світової війни, директор ЦРУ в 1953-1961 рр.

1907 - народився Ле Зуан, державний і політичний діяч Соціалістичної Республіки В'єтнам.
Один із засновників Комуністичної партії Індокитаю, в 1960-1986 рр. - генеральний секретар (спочатку - перший секретар) ЦК Компартії В'єтнаму

1915 - народилася Біллі Холідей (Елеонора Маккей (Фейган)), американська джазова співачка, перша видатна джазова вокалістка

1917 - запровадження Тимчасовим урядом державної хлібної монополії в Росії

1919 - народився Омелян Пріцак, український історик, мовознавець, філолог-орієнталіст.
Організатор української науки у світі, засновник і довголітній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, співзасновник Міжнародної асоціації україністів, редактор багатьох наукових часописів (на еміграції у США)

1926 - третя спроба замаху на життя італійського лідера Беніто Муссоліні.
Донька ірландського пера Вайолет Гібсон стріляла в нього з близької відстані, але куля лише зачепила ніс диктатора

1927 - американський учений Герберт Айвс продемонстрував перший у світі відеотелефон (зображення приймалося лише однією стороною)

1930 - в СРСР видано указ про розширення системи трудових таборів; їх передано в підпорядкування Головному управлінню таборів (ГУЛАГ) у складі ОГПУ

1935 - постанова ЦВК та РНК СРСР "Про заходи боротьби зі злочинністю неповнолітніх" - запровадження кримінальної відповідальності з 12 років

1939
- напад фашистської Італії на Албанію

1943 - швейцарський хімік Альберт Гоффман синтезував ЛСД

1943 - на Тернопільщині німцями розстріляно близько 1100 євреїв з гетто в Теребовлі, близько 1000 - в Збаражі та близько 700 - у Скалаті

1946 - заснована Кенігсберзька область у складі РРФСР, нині - Калінінградська область РФ (відійшла Радянському Союзу від Східної Пруссії за рішенням Потсдамської конференції)

1948 - набув чинності статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (привід для відзначення Всесвітнього дня здоров'я)

1963 - Югославія проголошена соціалістичною республікою

1969 - символічна дата народження інтернету - публікація RFC 1 під назвою "Host Software"

1977 - у Карлсруе члени терористичної організації "Фракція Червоної армії" (РАФ) убили прокурора ФРН Зігфріда Бубака

1989 - у Норвезькому морі затонув радянський атомний підводний човен "Комсомолець", 42 моряки загинуло

Човну К-278 «Комсомолець» належить абсолютний рекорд глибини занурення серед підводних човнів — 1027 м



1992 - сформовано i почало функцiонувати командування Вiйськово-морських сил України

1992 - у Києві почався дводенний І з'їзд Спілки художників України, на якому було схвалено статут Спілки

1993 - у Києві почався 1-й чемпіонат України з хокею

1994 - початок геноциду тутсі в Руанді: хуту вбили прем'єр-міністра країни Агату Увілінгіїману, її чоловіка і ще кількох цивільних осіб, а також десятьох бельгійських миротворців із контингенту UNAMIR (їх спочатку кастрували, потім статеві органи кожного солдата запхали йому до рота, а застрелили лише після наступних жорстоких тортур та знущань). Надалі за три місяці хуту вбили від 800 тис. до 1 млн. тутсі

1994 - організація InterNIC зареєструвала національний російський домен .ru

1995
- президент України Леонід Кучма видав указ "Про створення державної скарбниці"

1997 - президент України Леонід Кучма підписав указ про відставку віце-прем'єр-міністра Віктора Пинзеника

2003 - американські війська зайняли Багдад

2009 - Святослав Шевчук прийняв єпископську хіротонію.
За два роки він стане главою Української греко-католицької церкви

2010 - унаслідок протестних виступів та масових заворушень у Киргизстані відбувся урядовий переворот і відсторонення від влади президента Курманбека Бакієва.
Розгромлено будівлю парламенту, підпалено будівлю Генеральної прокуратури; натовп захопив будівлю телецентру. Уряд пішов у відставку. Президент втік із Бішкека в Ош; опозиція сформувала тимчасовий "уряд народної довіри", який очолила колишній міністр закордонних справ Роза Отунбаєва.
У заворушеннях загинуло 87 людей

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.