У шкільному підручнику з історії Саудівської Аравії надрукували майстра джедаїв Йоду. ФОТО

У підручнику з історії Саудівської Аравії надрукували колаж із третім королем Фейсалом і магістром Ордену джедаїв Йодою із "Зоряних війн".

Картинку помістили в розділ про Організацію Об’єднаних Націй підручника для учнів старшої школи, повідомляє "Нью-Йорк Таймс".

Це історичне фото третього короля країни (1964 -1975), який тоді був іще принцем  і міністром закордонних справ, під час підписання Хартії ООН у 1945 році. Поруч із ним домальовано майстра Йоду – персонажа фантастичної кіносаги "Зоряні війни".

 Та сама картинка. Йода і Фейсал ібн Абдул-Азіз аль-Сауд підписують Хартію ООН у Сан-Франциско, 1945 рік

"Перший правив Саудівською Аравією 11 років, заборонив рабство, запровадив загальну освіту та телебачення у своїй країні. Другий був майстром із світловим мечем, тренував Люка Скайвокера та прожив понад 800 років", пише Бен Хаббард із "Нью-Йорк Таймс".

Як вони обидва опинилися в підручнику країни, де немає громадських кінотеатрів, є загадкою для всіх. Навіть для художника, який є автором картинки.  

"Я той, хто зробив її, але не я помістив картинку в книгу", повідомив митець Абдулла Аль Шехрі телефоном із Ріяда.

Картинка належить до серії колажів, у якій 26-літній Шехрі під псевдонімом Шавіш (Shaweesh), поєднує ікон поп-культури з історичними фотографіями. За його словами, ця ідея спала йому на думку під час перегляду фотоархівів із Близького Сходу.

Ще один колаж із серії Абдулли Шехрі. Навіть важко з першого разу помітити, хто тут зайвий :)

"Знаєте, всі знімки були сумними – війна, біженці…", каже Шехрі. Потім він знайшов знімок, на якому зафіксовано, як убитий у 1981 році президент Єгипту Анвар Садат вітається з Міккі Маусом під час візиту в Діснейленд.

"Ось що було потрібно архіву, згадує Шехрі, Щось кумедне, щось, що зменшує депресивність".

Капітан Америка та арабські діти 

"Він був мудрим та твердим у своїх промовах, – описує короля художник. – Тож мені здалося, що Йода найближче подібний до короля. А також Йода і його світловий меч зелені [кольори державного прапора Саудівської Аравії – ІП]".

Саудівське міністерство освіти заявило, що воно вилучить підручник. Міністр Ахмед аль-Ейсса вибачився у "Твіттері" за "ненавмисну помилку".

Як повідомлялося, на нещодавно відкритому в Москві пам'ятнику зброяреві Михайлові Калашникову виявили зображення чужої зброї. 

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.