Археологи виявили перше поселення вікінгів в Ісландії

Вчені виявили на сході Ісландії руїни двох древніх будинків, один з яких датується приблизно 800 роком нашої ери

Проце повідомляє nv.ua з посиланням на livescience.com. Виявлений будинок приблизно на 70−80 років старше загальноприйнятої дати появи перших поселень на острові, підкреслили археологи.

За часи вікінгів більшість жителів жили на фермах, головною будівлею яких зазвичай був "довгий дім". Ці будівлі довжиною від 30 до 75 метрів і шириною близько 6 метрів найчастіше були побудовані з дуба з солом'яними дахами.

Знайдений нещодавно археологами довгий будинок вважається літнім поселенням, побудованим за десятиліття до того, як біженці повинні були заселити острів. Його фундамент виявили під більш молодим "довгим будинком", наповненим скарбами, сказав археолог Бьярні Ейнарссон, який керував розкопками.

 
Фото: Bjarni Einarsson

Обидва довгих будинки були знайдені в Стеді, неподалік від села і фьорда Стедварфьордю на сході Ісландії. Молодша структура датується приблизно 874 р н.е. — загальноприйнятою датою заселення Ісландії людьми, які, згідно з ісландським переказами, рятувалися від норвезького короля Харальда Прекрасноволосого. За словами Ейнарссона, в ньому міститься один з найцінніших скарбів декоративних бус, срібла і стародавніх монет, коли-небудь знайдених в Скандинавії.

За словами Ейнарссона, при розкопках залу довжиною 40 м були виявлені декоративні скляні намиста, кільця, гирі і крихітний шматочок золота. Жителі, ймовірно, придбали ці товари, продаючи місцеві ресурси, такі як шкури і м'ясо китів і тюленів, які цінувалися по всій Скандинавії.

Крім римських і близькосхідних монет, в ході розкопок було знайдено безліч декоративних скляних намистин, які, ймовірно, використовувалися для торгівлі. Археологи також виявили артефакти з повсякденного життя поселення, в тому числі кілька веретен, виконаних з місцевого пісковика, які використовувалися для прядіння волокон.

Під заповненим скарбами довгим будинком була захована ще старіша споруда. За словами Ейнарссона, хімічний та інший аналіз показують, що цей похований довгий будинок був побудований в 800-х роках, задовго до постійного заселення Ісландії. Він думає, що це було сезонне селище або табір, зайнятий тільки протягом літа і, можливо, восени.

Частини старої будівлі показують, що це був один з найбільших довгих будинків, коли-небудь знайдених в Ісландії

"Ми знаємо, що найзахіднішої частиною старого будинку була кузня для роботи з металом — єдина кузня в залі, відома в Ісландії", — сказав Ейнарссон.

За його словами, знайдене поселення було схожий і за масштабом, і за функціональністю на поселення вікінгів, виявлене в Л'Ансе-о-Мідоуз, на території сучасного Ньюфаундленду в Канаді, яке датується близько 1000 р. н.е.

"Це була схема заселення островів в Атлантичному океані. Спочатку у нас були сезонні табори, а потім постійне поселення", — сказав Ейнарссон.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.