Університет Альберти пропонує термінову архівацію даних

Українські історики, архівісти, музейники можуть зберегти свої напрацювання, колекції та бази даних на хмарному депозитарії в Університеті Альберти

В Університеті Альберти (Канада) створено роботу групу U-ART, завданням якої є термінова організація безпечного збереження цифрових архівних та дослідницьких даних українських вчених та наукових закладів.

 

Ініціатива U-ART спрямована на архівістів, бібліотекарів, науковців України та їхніх наукових закладів, цифрові дані яких перебувають під загрозою знищення внаслідок військових дій тa російської окупації. 

Організатори підготували безпечне сховище для збереження загрожених наукових/дослідницьких даних (архівні колекції та бази даних, польові дослідження, усні історії, тощо).

Українським колегам пропонується безкоштовний, передплачений доступ до хмарного депозитарію, куди можна завантажити дані для тимчасового або тривалого збереження. Дані буде розміщено на спеціально відведеному для цього сервері і можуть зберігатися у конфіденційному режимі, доступному лише для завантажувачів.

В робочу групу входять Канадський  інститут українських студій, Фольклорний центр імені Кулів при Альбертському університеті в Едмонтоні (Канада) та інші канадські наукові заклади.  

Щоб отримати доступ до хмарного сховища, будь ласка, напишіть до ufpdf@ualberta.ca і організатори надішлють необхідні деталі (лінк/пароль) якнайшвидше.

У листі зазначте: 

  • ваше ім'я і організацію, яку ви представляєте (назва архіву, науково-дослідного інституту, університету, тощо, або незалежний/а дослідник/ця), 
  • приблизний об'єм цифрових даних. 
  • коротко опишіть, які дані ви хочете зберегти (як-то: відео, аудіо, текст, сканований текст, фото тощо). 

Право власності і доступу на всі дані залишаються за дослідником.






На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.