АНОНС: Відкриття виставки "Мазепа. Стратегія європейської України"

З 24 травня Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" презентує масштабну виставку "Мазепа. Стратегія європейської України". Усі зібрані тут документи та артефакти підтверджують те, що Україна завжди була частиною Європи.

Про це повідомили у Національному заповіднику Києво-Печерська лавра.

Боротьба Івана Мазепи за свободу і права козацької держави є історичним прецедентом, що набуває нового змісту в сучасному контексті. Як і триста років тому, російський агресор намагається вирвати Україну з європейського простору, знищити її ідентичність.

На виставці "Мазепа. Стратегія європейської України" представлені пам'ятки, повʼязані з легендарним гетьманом, його добою, політичними та духовними орієнтирами тогочасної України. Тут можна побачити унікальні історичні документи, твори мистецтва, коштовності, зброю, предмети розкоші та вбрання козацької старшини, стародруки та інші предмети, що розкривають Україну епохи Івана Мазепи, її базові цінності європейської держави.

Виставка розгорнута у семи залах 4-го корпусу Лаври (Келії соборних старців), кожен з яких розповідає окрему частину великої європейської історії України – від освітніх та правових традицій до мистецтва й побуту козацької старшини.

Втілення цього великого виставкового проєкту стало можливим завдяки долученню партнерів: Скарбниці Національного музею історії України, Національного музею історії України, Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній", Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського, Національного заповідника "Хортиця", Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця", Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, Центрального державного історичного архіву України, м. Київ.

Дата відкриття: 24 травня 2025 року

Де: 4-й корпус, Національний заповідник "Києво-Печерська лавра"

 

Міф про "віроломний напад". Документи з архіву СБУ

"Прибулі у прикордонну смугу німецькі солдати [...] розповсюджують чутки, що командування німецької армії має намір захопити Західну Україну [...]. Виступ німецьких військ проти Радянського Союзу має відбутися після закінчення дощів, як тільки встановиться погода"

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.