Спецпроект

В КИЄВІ ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА "ГОЛОКОСТ ВІД КУЛЬ"

В четвер, 8 вересня 2011 року, в Києві відбулось офіційне відкриття виставки "Голокост від куль: масові розстріли євреїв в Україні 1941-1944" в рамках вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.

Організаторами виставки є Фонд Віктора Пінчука у партнерстві з Меморіалом Шоа (Memorial de la Shoah), організацією "Яхад-Ін Унум", а також посольствами Ізраїлю, Франції, Німеччини та Сполучених Штатів Америки. Виставка буде демонструватися в Українському домі (Київ, Хрещатик, 2) з 9 вересня по 3 жовтня 2011 року.

Виставка вже демонструвалася в Парижі, Нью-Йорку та інших містах і вперше представлена в Україні. В першу чергу проект спрямований на виховання толерантності в українському суспільстві, і особливо молоді. Виставка є частиною заходів державного рівня в рамках програми вшанування 70-річчя трагедії Бабиного Яру.

У події взяли участь: отець Патрік Дебуа (Patrick Desbois), барон Ерік де Ротшильд (Eric de Rothschild), президент Меморіалу Шоа, Франція, спікер Верховної Ради Володимир Литвин, Віктор Пінчук, посли країн Ізраїлю, Франції, Німеччини, США, Великобританії та інших, провідні історики, експерти та інші.

Володимир Литвин: "Такі виставки потрібно проводити в Україні і не тільки. В рамках вшанування 70-річчя трагедії Бабиного Яру. Зараз підіймають голову ті люди, які сповідують нацизм. Їх потрібно водити по таких виставках, аби вони бачили, до чого це призводить".

Отець Патрік Дебуа: "Наша мета полягає у віднаходженні масових поховань геноциду - ми не полюємо на вбивць і не притягаємо до відповідальності. Замість цього ми шукаємо жертв, котрі в історичній реконструкції подій дуже часто бувають відкинутими осторонь і забутими. Суть нашої роботи полягає в освіті, підвищенні поінформованості та розуміння Голокосту у Східній Європі. Це найкраща перешкода, яку ми можемо побудувати проти геноциду в майбутньому".

Віктор Пінчук: "Нас всіх об’єднала єдина мета – згадати що сталося і зрозуміти як це сталося. Для того, аби це страхіття ніколи не повторилося, а мужність, співпраця і толерантність завжди переважали у майбутньому. Для того, аби знання і пам'ять про нашу спільну історію зміцнили європейську належність України".

Виставка підготовлена Меморіалом Шоа (до якого входять: архів, музей, освітній центр та місце вшанування пам’яті) та була оновлена і адаптована за участі провідних українських експертів.

Проект "Голокост від куль" базується на праці римсько-католицького священика з Франції отця Патріка Дебуа, котрий багато років поспіль займається архівними та археологічними дослідженнями, а також відео документуванням свідчень очевидців масових розстрілів в Україні.

Експозиція включає інформацію про історичні факти, відео-інтерв'ю, документи часів війни, фотографії віднайдених масових поховань та предмети, що засвідчують ті події: кулі, гільзи та ін.

З метою максимального інформування, зацікавлення та залучення до діалогу українських школярів і студентів, під час виставки буде реалізовуватись освітня програма, створена Інститутом візуальної історії та освіти Фонду Шоа Університету Південної Каліфорнії та Українським центром вивчення історії Голокосту.

Також в рамках заходу отець Дебуа представив свою книгу "Хранитель спогадів. Кривавими слідами Голокосту", вперше перекладену українською мовою за фінансової підтримки посольства Франції. Ця книга стала лауреатом Національної єврейської книжкової премії у 2008 році.

Виставка проходитиме в Українському домі (Київ, Хрещатик, 2) з 9 вересня по 3 жовтня 2011 р.
21-23 вересня – вихідні.

Графік роботи: понеділок – п’ятниця з 09:00 до 19:00; субота – неділя з 11:00 до 17:00.
Вхід вільний.
Попередній запис на екскурсії для груп за телефоном +38 044 285 90 30

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.