Німеччина відкриє Калінінграду архіви про історичні Сім мостів Кенігсберга

Німецькі вчені та архівісти пообіцяли відкрити владі Калінінграду (РФ) доступ до архівів, в яких міститься інформація про історичний вигляд утрачених кенігсберзьких мостів.

Про це іноземні гості заявили на зустрічі з головним архітектором Калінінграда В'ячеславом Генне, повідомляє Комсомольская правда.

У зустрічі взяли участь президент Фонду прусської культурної спадщини Герман Парцингер, директор Таємного державного архіву Прусської культурної спадщини Юрген Клустерхус, директор берлінського Музею первісної та ранньої історії Матіас Вемхофф.

Вчені обговорили з головним архітектором міста проект відтворення історичного центру Калінінграда, в тому числі й легендарних Семи мостів, котрі в середньовічні часи з'єднували різні частини міста через рукави річки Прегель.

Також гостей зацікавила ідея організувати спільні археологічні пошуки на території острова Канта (Кнайпгоф).

Калінінград (Кеніґсберґ, Крулевець) - центр найзахіднішого регіону РФ. Колишня столиця Східної Прусії. Після завершення Другої світової війни увійшов до складу Російської радянської федеративної соціалістичної республіки СРСР.

Німецьке населення було депортоване, місто заселили громадянами СРСР. Архітектурне обличчя міста було повністю змінене, знесли навіть замок хрестоносців, з якого почався Кенігсберг. Нині Калінінградська область є ексклавом Росії між Балтійським морем і країнами Євросоюзу.

Острів Кнайпгоф (Книпав) - історична назва однієї з острівних частин Кенігсберга. В 1944 році забудова острова зруйнована унаслідок бомбардувань антигітлерівської коаліції, більш-менш уцілів тільки Кафедральний собор XIV сторіччя, в якому поховано засновника німецької класичної філософії Іммануїла Канта.

 Кнайпгоф із кафедральним собором

Після війни років будинки Кнайпгофа були розібрані на будівельний матеріал, цеглу вивезли на баржах, переважно на відбудову Ленінградa. В результаті Кнайпгоф став єдиним кварталом міста, де не здійснювалася радянська забудова. Тут фактично зберігся старий Кенігсберг (у вигляді ще не розкритих археологами фундаментів).

Сім мостів Кенігсберга існували в XVI-XX століттях. З ними пов'язана стародавня математична задача про мости Кенігсберга. В 1735 році математик Леонард Ейлер довів неможливість її розв'язання, що призвело до виникнення математичної теорії графів. З семи мостів нині збереглося три.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.