АНОНС: Презентація спогадів діячки ОУН Марії Савчин "Тисяча доріг"

15 червня, запрошуємо на презентацію нового видання спогадів Марії Савчин "Тисяча доріг" від видавництва "Смолоскип".

У презентації візьме участь автор передмови до нового видання книжки - Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Також про роботу над виданням розкаже директор видавництва "Смолоскип", літературознавець та літературний критик Ростислав Семків. А уривки з твору зачитають молоді українські поетки.

 

Марія Савчин ("Марічка") з 1944 до 1953 років перебувала в підпіллі. Будучи дружиною Василя Галаси ("Орлана"), заступника Провідника ОУН Закерзонського краю, а з 1949 року — провідника ОУН Волині й Полісся, вона зустрічалася з багатьма повстанцями, виконувала відповідальні доручення, не раз опинялася в трагічних ситуаціях, коли вирішувалася не тільки її доля, а й доля товаришів по боротьбі.

Про бачене та пережите "Марічка" розповіла у своїх мемуарах, прагнучи максимально правдиво зобразити життя та боротьбу ОУН і УПА зсередини.

"Я почувала, — писала вона, — що доля недаремно привела мене, останнього живого свідка, у вільний світ. Вона наклала на мене важкий обов’язок — зберегти пам’ять про нашу визвольну боротьбу, особливо в кінцевий її період. Я мала все розказати й, більше того, — записати".

На презентації книгу можна буде придбати за ціною видавця - 100 грн.

Четвер, 15 червня, 18.30

Місце: Національний музей історії України (Київ, вул. Володимирська, 2).

Організатори: видавництво "Смолоскип" і Національний музей історії України.

Вхід до музею на презентацію - 10 грн. Прохання попередньо зареєструватися за формою.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.