У Львові, Одесі та Києві пройшли акції на підтримку книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса»

Віктор Медведчук намагається через суд заборонити книгу Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса". На підтримку книги відбулись мітинги

Про це повідомляє "Еспресо.TV".

Сьогодні, 10 липня, у Дарницькому районному суді Києва відбувається засідання за позовом Віктора Медведчука проти журналіста, історика Вахтанга Кіпіані та видавництва "Vivat", які видали книгу "Справа Василя Стуса". Кум Путіна та в минулому адвокат поета намагається заборонити цю книжку, де зібрані документальні та історичні дані про те, як судили митця. Позов стосується "захисту честі, гідності та ділової репутації та спростування недостовірної інформації". Претензії народного депутата від ОПЗЖ полягають у буцімто недостовірних фактах деяких уривків з книг. 

У Львові кілька десятків людей вийшли на центральну площу міста, біля пам'ятника Тарасу Шевченку, аби висловити свій протест проти таких дій Віктора Медведчука.

"Московія наступає на Україну різними способами. І один з них — розправа над книгою Вахтанга Кіпіані. А я проти цього, тому що я українець і я люблю своїх героїв. Один з них - Василь Стус", - наголошує учасник акції Тарас Федак.  

 
Автор фото: Христина Парубій

"Це великий український письменник і його судили не за правилами. Я розумію, що це не правильно і хочу показати, що не погоджуюся з цим", - обурюється активіст Данило Мураль.

Організаторами акції виступили активні львів'яни. Вони виступили на підтримку журналіста та книги. З національною символікою, з плакатами — висловлювали свій протест, показуючи незгоду з діями лідера ОПЗЖ. Медведчуку досі страшно, кажуть організатори і через 35 років він знову хоче знищити Василя Стуса і цього разу у формі книжки.

"Вахтанг Кіпіані зібрав багато інформації в очевидців цих подій. Там точно є правда про те, як Медведчук і компанія, будучи адвокатом, замість того, щоб захищати Василя Стуса, все зробив, для того, щоб його посадили і відбулася політична розправа. Не дивлячись на пандемію, ми не могли стояти осторонь, ми мусили показати свій рішучий протест. Нещодавно вони подали в суд розгляд закону про українську мову, а нині хочуть переписати історію Василя Стуса", - розповідає один із організаторів акції, заступник голови обласної ради Богдан Гагалюк.

Наприкінці демонстрації учасники виконали державний гімн України.

В Одесі відбулись літературні читання під назвою Україна vs. "Шістка комуністичної системи Медведчук". Учасники публічно читали уривки книги.

Аналогічна акція на захист книги відбулась у Києві під будівлею Дарницького районного суду, де відбувається розгляд справи.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.