При розкопках у Франції знайшли рідкісні свинцеві мініатюри

У Франції при проведенні розкопок в містечку Альба-ла-Ромен фахівці Національного інституту Inrap розкопали древній похоронний комплекс.

Як повідомляє НВ, в одному з поховань був виявлений набір вкрай рідкісних свинцевих мініатюр.

 
Фото: Denis Gliksman / Inrap

Всього було розкопано понад 20 могил. Кладовище було розташоване біля перехрестя мережі сільськогосподарських доріг і використовувалося з початку I століття до кінця II століття після Р.Х.

Три інгумаційних і 20 кремаційних поховань були облаштовані навколо круглої кам'яної конструкції діаметром близько 7 м. Найбагатша могила була кремаційним похованням. У ній було 20 предметів — керамічні посудини, численні бальзамарії, два бронзових дзеркала, залишки золотого кільця і дві свинцеві мініатюри.

Одна з мініатюр зображає пару сандалів, що звисають з гачка. Інша представляє собою чотири гачки, що прикріплені до напівкруглого кільця. У римському світі не було зафіксовано жодних схожих на ці мініатюри.

Оскільки поховання оточують круглу кам'яну структуру, археологи припускають, що це міг бути приватний родинний цвинтар, згрупований навколо похоронного пам'ятника. У ході розкопок 2005 року приблизно в 300 метрах на північ була розкопана римська вілла, тому некрополь можна пов'язати із її власниками.


Альба-ла-Ромен був галло-римським містом Альба Гельвіорум, столицею народу Хельві, в I столітті після Р.Х., але є археологічні свідчення поселення ще до цього. Під час попередніх розкопок були виявлені дороги, кузні і майстерні, які відносяться до 5 століття, а недавні розкопки дозволили знайти осередки багать, які відносяться до 8 століття.

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.