Українська правда
Історична правда

Карпатська Україна та її армія у фотографіях Каленика Лисюка

Теми: Закарпаття, Карпатська Україна, XX сторіччя, історія України, армія, фото, США, архіви

Буремне двадцяте століття розкидало українців по цілому світу. Такою ж розсипаною є їхня історична спадщина. Унікальні колекції документів, фотографій чи артефакти з української історії зберігаються сьогодні в численних закордонних архівах та музеях і ще тільки чекають на своїх дослідників.    

Одна з таких багатих колекцій міститься в архіві Українського наукового інституту Гарвардського університету (Harvard Ukrainian Research Institute). Під час роботи в цьому архіві мені вдалося віднайти унікальну підбірку фотографій 1939 року, які висвітлюють історію Карпатської України.

Їх автор - Каленик Лисюк (справжнє ім'я Василь Лепикаш) - громадський діяч, колекціонер та меценат, діяч Української Народної республіки. В 1923 році він емігрував до США.

Лисюк фінансово підтримував Музей визвольної боротьби України у Празі, Український інститут в Берліні, Українську господарську академію в Подєбрадах. У 1932 р. він оплатив адвокатський захист членів ОУН Василя Біласа та Дмитра Данилишина.    

На початку 1939 року Каленик Лисюк разом із своїм сином Петром прибув на Закарпаття, аби стати свідком важливих історичних подій, які відбувалися тут. І не лише самому побачити їх, але й залишити для нащадків - він вирішив зняти фільм про становлення Карпатської України.

Йому вдалося зробити унікальні фото та кінозйомки, зокрема зазняти проголошення Соймом незалежності Карпатської України 15 березня 1939 року. Але заплатити за це довелося дуже дорогу ціну - в одному із боїв загинув його син Петро.     

Кінохроніка проголошення Карпатської України, знята Лисюком (ВІДЕО)

Після завоювання Карпатської України угорцями, Каленик Лисюк продовжив роботу над своїм фільмом у Словаччині. Тут через кілька місяців він провів реконструкції закарпатських подій. Цікаво, що їх учасниками були реальні вояки Карпатської січі, які вижили після березневих боїв з угорцями.

Підготовку фільму "Трагедія Карпатської України" завершено щойно в 1942 році в кіностудії Василя Авраменка у Нью-Йорку.
   
У фонді "Kalenik Lessiuk Papers" архіву Українського наукового інституту Гарвардського університету збереглося понад 200 негативів та фотографій, зроблених Калеником Лесюком в лютому-березні 1939 року на Закарпатті та квітні того ж року в Словаччині.

Ідентифікацію фотографій здійснив історик, дослідник Карпатської України Олександр Пагіря.

Підготував Володимир В'ЯТРОВИЧ, старший запрошений дослідник Українського наукового інституту Гарвардського університету

Дивіться також інші матеріали ІП за темою "Карпатська Україна"

14 фото
Бууу-га-га:

"На жаль, реконструкція оборони в них вийшла краще, ніж сама оборона. :(
Після такого "героїчного" зливу можна було вже й не гратися в реконструкцію."
_______________________

Знаєте, не перестаю вражатися хамському блюзнірству стосовно наших національних героїв, які тут собі дехто дозволяє. Ви самі-бо що зробили?! Життя поклали, щоб тут когось судити?! Ви, отже, вважаєте, що "могли краще"?:
"На допомогу командування Національної оборони відправило одну сотню січовиків. ...Було організовано лінію оборони, яка ... складалася з двох сотень вояків, озброєних легкими кулеметами, гвинтівками, ручними гранатами та пістолетами. Проти них виступала регулярна угорська армія з танками, бронемашинами, літаками, мінометами, гарматами та важкими кулеметами".
Є ще питання?
"Діду Юрко", зробіть таку ласку: не клейте дурника, ніби не розумієте, хто й за що насправді бився.
Франції не мала сусідом Росію, ні про яку визвольну війну там не йшлося. Як і Дивізія СС "Галичина" не має аж жодного стосунку до загарбницьких дій Рейху. Ототожнення СС "Галичина" (як і батальйонів "Нахтігаль" і "Роланд" є свідомою підміною понять і витонченою проросійською пропагандою, спрямованою проти Українського національно-визвольного руху. Це ототожнення, здійснюване в тій чи іншій формі наш ворог вважає дуже вигідним, і не забуває про це нагадувати.
Чому раджу Вам не приєднуватися до його табору. Колабораціонізм - не найкраща риса...
Особливо зараз.
did_yurko _ 17.03.2013 19:29
genyk:
Історія виявляє, що в Україні не було колаборантських урядів, як, наприклад, у Франції під час німецької окупації. Також не було армій, що воювали на стороні загарбників, як РОА (Русская Освободітєльная армія). Дивізія "Галичина" створювалась для захисту від нового асвабадітєля-окупанта, садистська жорстокість якого добре знана з 1939 р. по 1941 р.
---
А чим уряд.Стецька у Львові кращий за уряд Віші у Франції? І чим кращі дивізійники "Галичини" від ельзасців та лотарінгців, що воювали в частинах вермахту з тим же де Голлем і союзниками?
genyk _ 16.03.2013 13:04
Історія виявляє, що в Україні не було колаборантських урядів, як, наприклад, у Франції під час німецької окупації. Також не було армій, що воювали на стороні загарбників, як РОА (Русская Освободітєльная армія). Дивізія "Галичина" створювалась для захисту від нового асвабадітєля-окупанта, садистська жорстокість якого добре знана з 1939 р. по 1941 р.
Бууу-га-га _ 15.03.2013 14:43
На жаль, реконструкція оборони в них вийшла краще, ніж сама оборона. :(
Після такого "героїчного" зливу можна було вже й не гратися в реконструкцію.
Артефакти за темою:
Закарпаття
Останні надходження
АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте