Українська правда
Історична правда

Звернення Петлюри до українців: "Антисеміт - паршива вівця. Женіть його!"

26.05.2011 _ Володимир В'ятрович
Версія для друку Коментарі 46

"Єврейське населення, що, як і всі трудящі, заробляє кусок хліба своєю працею, також - як і ви, селяни - жде не діждеться визволення від комуністів-грабіжників..." Що характерно: в документі немає жодного слова "жид".

Вбивство Симона Петлюри 25 травня 1926 року було представлено засобами масової інформації як акт справедливої помсти за масові вбивства євреїв в Україні. В результаті кілер ЧК Самуель Шварцбард не лише швидко вийшов на волю в ореолі героя-месника, але й надовго закріпив за Петлюрою та українським рухом тавро антисемітизму.

Ця історія настільки сподобалася чекістам, що випробувані тоді прийоми дискредитації і пришивання антисемітського ярлика стали одним із головних методів у боротьбі з українським національним рухом.

Документи, які могли спростувати цей стереотип пильно приховувалася у їхніх архівах. В розділі "Джерела" ІП представляє один із доказів спростування міфу про Петлюру-антисеміта - звернення "До населення України" за підписом головного отамана військ Української Народної республіки.

 Джерело: Галузевий державний архів Служби безпеки України. Справа 74760, том 10. - аркуш 5

Цей документ за підписом Симона Петлюри, датований 1921 роком, підшитий у 17-томну справу Всеукраїнського центрального повстанського комітету в якості речового доказу. Тепер крупним планом:

Ліва частина документу. Зверніть увагу на чекістську примітку вгорі - "Найдена при обыске у Панька"

"...Єврейське населення - дрібні торговці, ремісники та робітники - що, як і всі трудящі, заробляє кусок хліба своєю працею, також скривджене і пограбоване більшовицькими порядками. Крам з крамниць торгівців, струмент і варстати у ремісників відбирається для комуни.

Петлюра в Парижі. Як його вбили і зробили антисемітом

Хіба це не розорення для єврейського населення? Хіба ж, загибаючи з голоду, пограбоване єврейське населення може радіти грабіжникам-більшовикам? Ні. Єврейське населення, так як і ви, селяни, жде не діждеться визволення від комуністів-грабіжників..."

Права частина документу. Хтось дописав відірвані рядки - або чекіст, або розповсюджувач. А, може, вже працівник архіву

"...Тяжко мені чути цю більшовицьку брехню про вас, брати-селяни, і коли б серед вас завелась яка паршива вівця, яка плямує усіх вас ганебними бандитськими вчинками, мусите викинути її з ваших рядів негайно..."

Джерело: ГДА СБУ Спр. 74760, т.10. - арк.5

Володимир В'ятрович
Історик. Директор галузевого архіву СБУ (2008-2010).
Голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху
Керівник Центру історії державотворення України у ХХ ст. НаУКМА

Теми: Петлюра, XX сторіччя, історія України, УНР, євреї, антисемітизм, ЧК-КГБ, СБУ, архіви

m-oz _ 06.03.2013 19:18
Nabludatel_2 _ 03.06.2011 03:44
Правительство УНР не являлось антисемитским или антирусским
Петлюра действительно открещивался от антисемитизма, чего нельзя сказать об армии Петлюры. Ничего удивительного, что о Петлюре евреи судят не по прокламациям, а по реальным действиям его подчиненных.

Перед штурмом предместья Варшавы А.В.Суворов издал приказ c указанием о гуманном отношении к населению Праги. Этот ПРИКАЗ ВЫПОЛНЕН НЕ БЫЛ ввиду особого ожесточения сторон. Нынешнее отношение поляков к А.В.Суворову можно назвать "демонизация", хотя к жителям самой Варшавы он отнесся более чем гуман)))

Відношення до Суворова - це відношення до політики Російської імперії, яка прийшла до Варшави завойовницею.

Петлюра - діяв в умовах значно важчих, в умовах формування держави на початковому рівні. І тут не можна проектувати дії його підлеглих саме на нього, оскільки він сам був гуманістом і представляв державу, яка починала формуваись на засадах гуманізму
Nabludatel_2 _ 03.06.2011 03:44
Антисемитизм - родовое пятно христианства ("они нашего Христа распяли"). Правительство УНР не являлось антисемитским или антирусским (на деньгах УНР номинал печатался четырьмя языками, а в нынешней Украине - одним). Петлюра действительно открещивался от антисемитизма, чего нельзя сказать об армии Петлюры. Примерно наказанный атаман Семесенко был не одинок. Ничего удивительного, что о Петлюре евреи судят не по прокламациям, а по реальным действиям его подчиненных. А факты говорят о том, что петлюровцы замордовали десятки тысяч евреев, чем заслужили себе вечную недобрую память. Эта память распространяется не только на исполнителей, но и на их гл. руководителя. == Перед штурмом предместья Варшавы А.В.Суворов издал приказ c указанием о гуманном отношении к населению Праги. Этот приказ выполнен не был ввиду особого ожесточения сторон. Нынешнее отношение поляков к А.В.Суворову можно назвать "демонизация", хотя к жителям самой Варшавы он отнесся более чем гуманно.
POCOS _ 31.05.2011 01:28
Sargan:
"4.03.19 р петлюрівський отаман Семесенко 22років, віддав наказ "Запорозькій бригаді" винищити усе єврейське населення Проскурова. 5.03 500 "січовиків" з офіцерами почали акцію. До вечора було винищено до 3000 людей, виключно холодною зброєю...Кулю отримав лише один - православний священник. який хрестом намагався зупинити катів. На місто накладено "контрібуцію" в 500 000руб, та населенню подякувано за "підтримку". А Петлюра був поруч, в Винниці і нічого не зробив ані для припинення цього ані для покарання винних...Погроми були в 180 містах, винищено біля 25 000 євреїв" (Емігрант А. Дикий "Червона Свитка"). Тож спроба автора приховати за петлюрівською листівкою ці злочини така ж недолуга, як прикрити сталінські злочини Констітуцією 36 року!!! :)))
Я не згоден, що Вас один з нас назвав "мудилою". Але...
Отамана Семесенко дійсно було розстріляно за наказом Петлюри. Треба ж знати хоча б елементарні речі, перш ніж тиснути "коменти".
POCOS _ 31.05.2011 01:23
"Симон Болівар українського народу" - http://polis-luga.blogspot.com
Abominog _ 30.05.2011 17:41
Я-Бай:
Петлюра виновен хотя бы тем, что организовал этих погромщиков в подобие армии и раздал им оружие, но не мог их контролировать. Да, атамана потом расстреляли, но убитым на погроме это уже никак не могло помочь.АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте