Реконструкція бою УПА з НКВД під Львовом. ФОТО

За сценарієм, вояка УПА, якого захопили в полон енкаведисти, "звільняє" переодягнена в партизанів сотня НКВД, щоб дізнатися від нього інформацію, не отриману на допитах. Проте справжні партизани УПА розкривають перевертнів і зав'язується бій.

У Львові до 70-річчя створення Української Повстанської армії відбулося військово-історична реконструкція бою між підрозділами НКВД і відділами УПА.

Дійство проходило в лісопарку "Зубра". Подивитися на реконструкцію прийшло чимало львів'ян.

Всього в реконструкції взяло участь біля 80 членів Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять".

Командир робить ранковий обхід

Учасники реконструкції були вдягнені у різноманітні військові однострої Другої світової - від радянських гімнастерок до німецьких кітелів та камуфляжних курток.

 Чота УПА

Також глядачі могли побачити й імпровізовану форму УПА.

 Шикування перед боєм

 Пряжка, перероблена з німецької. Орла зі свастикою викинуто, напис "З нами Бог" залишено. Це армійська пряжка (на пряжці СС був напис "Моя честь - вірність!")
Учасники реконструкції споряджають зброю
Повстанські розвідники

За сценарієм, вояка УПА, якого захопили в полон енкаведисти, "звільняє" переодягнена в партизанів сотня НКВД.

Напад на автомобіль з НКВД
 Повстанці ховаються за бронеавтомобілем НКВД (чомусь німецьким Sd.Kfz.222)

Мета переодягнених енкаведистів - щоб повстанець, відчувши себе серед своїх, видав ту інформацію, яку з нього не вдалося вибити на допитах.

 Повстанці у засідці
 Бій

Бійцям НКВД наче вдається задуманий план, проте справжні партизани УПА розкривають перевертнів і завязується бій, у який по черзі стягується підкріплення з обох сторін.

Рукопашний бій між повстанцями і переодягненими енкаведистами
 Тягнуть убитого повстанця
УПА контратакує

І хоч на боці енкаведистів була гармата і бронеавтомобіль, у цьому бою їм все ж не вдається здолати опір УПА.

Добиває пораненого енкаведиста

Повстанці забирають зброю з убитих ворогів...
 ...і тут на них знову нападають
 А це Острозький загін УПА в лісах Тернопільщини. 1943 рік. Фото з архіву ЦДВР
 Переможний салют
 Жінки і діти
 Обід у центрі Львова

Фото: Валерій ШМАКОВ

Дивіться також:

Танки в снігах. Реконструкція боїв під Києвом узимку 1943-44 рр. ФОТО

Зброя та уніформа козака Дієвої армії УНР. ФОТО

Зустріч на Ельбі. Реконструкція останньої битви Першого Українського. ФОТО

У Південній Африці реконструюють Червону армію. ФОТО

1864: Громадянська війна в США. Реконструкція битви у Глушині. ВІДЕО

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.