8 липня в історії

52 до н. е. - загальноприйнята дата заснування Парижа.
Поселення гальського племені паризіїв існувало на цьому місці ще двома-трьома століттями раніше, але вперше про нього як Лютецію згадав Гай Юлій Цезар у "Записках про Галльську війну"

1497 - Васко да Гама почав першу мандрівку європейських мореплавців до Індії

1573 - Булонський едикт поклав край чотирирічній війні французьких католиків і гугенотів

1621 - народився Жан Де Лафонтен, французький поет-байкар, байкар, родоначальник нового виду байки у світовій літературі.
Сьогодні - 390 років від його народження

1659 - об'єднане 60-тисячне українсько-кримське військо розбило в Конотопській битві 150-тисячні сили московських загарбників під проводом Олексія Трубецького.
Російський історик XIX ст. Сергій Соловйов так описує реакцію царя на сумну звістку: "Цвіт московської кінноти, що відбув щасливі походи 1654 і 1655 років, загинув протягом дня, й уже ніколи після того цар московський не здатен був вивести на поле таке блискуче військо. У жалобній одежі вийшов цар Олексій Михайлович до народу, й жах охопив Москву"

Сучасне бачення Конотопської (Соснівської) битви1686 - австрійські війська звільнили Буду (нині - частина Будапешта) від турецького панування, що тривало з 1541 р.

1709 - генеральний бій Північної війни 1700-1721 рр. - Полтавська битва.
Російська армія під керівництвом Петра I розгромила шведське військо Карла XII та його союзників, українських козаків на чолі з гетьманом Іваном Мазепою

Картина битви під Полтавою

1740 - у Петербурзі четвертований глава російського уряду Артемій Волинський, звинувачений фактичним регентом Ернстом Біроном у спробі узурпувати владу

1777 - Вермонт став першим штатом США, який скасував рабство

1796 - Державний департамент США видав перший паспорт громадянина США

1820 - Франкфуртський сейм прийняв Віденський заключний акт, який підтвердив конституцію Німецького союзу і підтвердив суверенітет німецьких держав

1831 - народився Джон Пембертон, американський фармацевт, винахідник "Кока-коли" (спочатку він вважав цей напій лікувальною мікстурою).
Сьогодні - 180 років від його народження

1833 - на азіатському березі Босфору підписано союзний договір між Росією й Туреччиною

1838 - народився Фердинанд фон Цеппелін, німецький граф, конструктор дирижаблів жорсткої конструкції

1839 - народився Джон Рокфеллер, американський промисловець, засновник нафтової компанії "Стандард ойл", родоначальник промислово-фінансової династії.
Перший доларовий мільярдер в історії бізнесу

Джон Рокфеллер

1840 - народився Мануель де Арріага, португальський політик-республіканець, згодом - демократ; після повалення монархії - перший президент Португалії у 1911-1915 рр.

1842 - народився Микола Бенардос, український і російський електротехнік, винахідник, творець усіх видів електричного дугового зварювання.
Уродженець села Бенардосівка Херсонської губернії (тепер село Мостове Миколаївської області)

Микола Бенардос

1886 - Хунчунська угода, укладена в урочищі Ново-Київському, встановила кордони між Росією й Китаєм у районі озера Хасан

1889 - вийшло друком перше число газети "The Wall Street Journal"

1892 - аргентинський інспектор поліції Едуардо Альварес у Ла-Платі вперше в історії криміналістики розкрив убивство за дослідженням відбитків пальців.
З'ясувалося, що двох дітей убила їхня мати Франсіска Рохас (у неї був коханець, який не хотів брати Франсіску за дружину з дітьми від попереднього чоловіка)

1900 - народився Юрій Смолич, український радянський письменник.
Голова правління Спілки письменників України у 1971-1973 рр., секретар правління СП СРСР у 1971-1976 рр. Депутат Верховної Ради УРСР кількох скликань.
Президент Товариства культурних зв'язків з українцями за кордоном "Україна" у 1961-1976 рр.

1915 - російська влада жорстоко придушила масове повстання казахських племен.
Видано указ про мобілізацію на примусові роботи 400 тис. жителів Туркестану і степових областей

1918 - в Україні створено Державний сенат - вищу судову інституцію гетьманської держави

1920 - у бою під Рівним загинув Олеко Дундич - сербський або хорватський військовий, червоний командир (інші варіанти імені - Алекса, Томо, Іван).
Під час І Світової війни він воював в австро-угорській армії, потрапив у російський полон, у 1917 р. вступив у Червону армію, до Будьонного, став червоним командиром часів громадянської війни. Відзначався неабиякою хоробрістю. Ім'ям Олеко Дундича названо багато вулиць в Україні.
Похований у Рівному

1920 - британська колонія Східна Африка перейменована в Кенію

1934 - Генеральна рада (парламент) Андорри затвердила конституційні реформи, запропоновані напередодні авантюристом Борисом Скосирєвим.
Відтак колишній росіянин став королем незалежної Андорри Борисом І, виведеної з підпорядкування єпископа Уржельського та Франції (таке становище зберігалося лише тиждень, доки короля не арештували іспанські жандарми)

1938 - народився Лесь Танюк, український театральний режисер, громадський діяч, політик,  народний депутат I-V скликань.
Голова Всеукраїнського товариства "Меморіал" ім. В. Стуса

1944 - указом президії Верховної Ради СРСР запроваджено почесне звання "Мати-героїня", засновано орден "Материнська слава" і медаль "Медаль материнства".
Згідно з «Положенням про звання "Мати-героїня"», воно присвоювалося з одночасним нагородженням орденом матерям, що народили та виховали 10 і більше дітей, після досягнення останньою дитиною віку 1 року за наявності в живих інших дітей цієї матері.

Орден матері-героїні

1958 - революційні війська Фіделя Кастро взяли Гавану

1959 - на В'єтнамській війні вбиті перші американці

1969 - В'єтнамська війна: почато виведення американських військ із Південного В'єтнаму

1972 - президент США Річард Ніксон оголосив про те, що СРСР протягом трьох років закупить американське зерно на суму 750 мільйонів доларів

1974 - ЦК КПРС затвердив проект будівництва Байкало-Амурської магістралі (БАМу)

Плакат радянських часів

1981 - у московському театрі "Ленком" відбулася прем'єра мюзиклу "Юнона і Авось"

1982 - невдалий замах на президента Іраку Саддама Хусейна в шиїтському селищі Ед-Дуджейль (за 65 км від Багдада).
Селище було оплотом опозиційної шиїтської партії Дава, яка виступала проти баасистського режиму та ірано-іракської війни.
Під час проїзду автоколони Хусейна на неї напала група людей, їхню атаку відбили.
У відповідь на напад на главу держави центральна влада посадила в тюрми понад 1500 місцевих Ед-Дуджейля. 15 чоловік стратили відразу, а 133 - після показових судів.
За цей епізод Саддам Хусейн і троє його соратників були засуджені та страчені за рішенням Верховного трибуналу Іраку в 2006-2007 рр.

1990 - чемпіоном світу з футболу втретє стала збірна Німеччини, перемігши у фінальному матчі в Римі команду Аргентини - 1:0

1994 - помер Кім Ір Сен, засновник північнокорейської держави та її керівник у 1946-1994 рр.
Розробник корейського варіанту марксизму - ідей чучхе, генеральний секретар Трудової партії Кореї, великий вождь і маршал

2011 - у ніч на 8 липня (після 1-ї години ночі) Верховна Рада України ухвалила в другому читанні і в цілому урядовий проект пенсійної реформи. "За" відповідне рішення проголосувало 248 депутатів.
Документом підвищено пенсійний вік для жінок до 60 років, страховий стаж піднято до 30 років для жінок та 35 для чоловіків

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Карабах 1988 – 2020: як не заплутатися у районах та назвах населених пунктів

Осіння війна 2020 року привернула увагу всього світу до Нагірного Карабаху. Вірмено-азербайджанський конфлікт там триває вже три десятиліття.Однак остання ескалація кардинально змінила контури лінії зіткнення, призвела до істотних політичних наслідків. Ми мали нагоду спостерігати азербайджанський наступ у режимі реального часу. Протягом короткого часу оглядачі опанували назви населених пунктів та районів, ознайомилися із ландшафтом і транспортною інфраструктурою регіону.

Шанс на виживання: Київ у роки Голодомору

У роки Голодомору-геноциду абсолютна більшість українців проживала в сільській місцевості. Комуністичний тоталітарний режим, створюючи умови несумісні з життям, спрямував свій удар насамперед проти українських селян. Репресивна машина одним із механізмів злочину геноциду обрала вилучення всього продовольства, що призвело до масової смертності від голоду.

Чехословаччина – народження демократії на уламках імперії

У купе потягу, котрий покидав Австро-Угорщину і прямував до Італії, сидів поважний чоловік з доглянутими сивими вусами та капелюхом на голові. Професор філософії, депутат парламенту імперії Габсбургів Томаш Ґаріґ Масарик. Разом з ним в потязі їхала його дочка Ольга. Масарик багато років маневрував між різними політичними течіями, проте в 1914 році, з початком Великої війни, професор прийняв рішення – він зробить все від нього залежне, щоб виникла нова держава – незалежна Чехословаччина. Зараз він прямував в Італію з метою організувати рух опору за кордоном. В разі провалу його задуму, йому і його родині, загрожувала в’язниця. Масарик розумів – або він здобуде державу для свого народу, або вже не зможе повернутися в Прагу.

«Чи можна вважати Голодомор геноцидом?»: транскрипт вебінару Німецько-української комісії істориків

24 вересня 2020 відбувся вебінар Німецько-української комісії істориків під назвою «Чи можна вважати Голодомор геноцидом?». Ця дискусія після її анонсування викликала широке обговорення в Україні.