27 жовтня в історії

1492 - Христофор Колумб відкрив Кубу

1659 - у Переяславі в полі за містом відкрилася рада, тут же для "охорони" стояли московські війська Трубецького, Шереметєва, Долгорукого тощо.
Гетьман України Юрій Хмельницький, не витримавши тиску, погодився з вимогами царських воєначальників-дипломатів, підписавши нову Переяславську угоду, ще принизливішу для України порівняно з підписаною Богданом Хмельницьким у 1654-му

Юрій Хмельницький

1782 - народився Нікколо Паганіні, італійський скрипаль-віртуоз, композитор

1806 - Наполеон зайняв Берлін

1855 - народився Іван Мічурін, російський і радянський вчений-біолог та селекціонер

1858 - народився Теодор Рузвельт, 26-й президент США (1901-1909), республіканець,
Наймолодший президент в історії США

1899 - народився Микола Доллежаль, радянський інженер-атомник, академік, головний конструктор перших радянських атомних реакторів

1901 - французькі злодії, які пограбували магазин у Парижі, вперше застосували автомобіль для втечі з місця злочину

1916 - журнал Variety вперше використав слово "джаз", розповідаючи про музичні колективи Чикаго

1919 - війська Нестора Махна захопили Катеринослав (Дніпропетровськ)

1924 - утворені Туркменська та Узбецька РСР

1927 - у Москві відкрився Центральний театр робочої молоді (ТРАМ), який тепер називається Московським театром Ленінського комсомолу

1937 - у Києві розстріляли поета Майка Йогансена - за обвинуваченням у створенні "антирадянської націоналістичної організації, яка ставила своєю метою повалення Радянської влади методами терору і збройного повстання"

1938 - на І з'їзді художників УРСР створено Спілку радянських художників України

1938 - фірма "Дюпон" оголосила про створення нового синтетичного матеріалу, який отримав назву "нейлон"

1939 - у Ворошиловград (Луганськ) прибули перші 450 західних українців, що зголосилися працювати на шахтах Донбасу. У Вінницю прибули 4500 людей із Західної України

1943 - радянські війська взяли райцентри Запорізької області Василівку, Михайлівку, Якимівку, Кринички на Дніпропетровщині та ін.

1944 - радянські війська взяли Ужгород та окружні центри Закарпатської області Берегове й Перечин

1962 - Карибська криза: над Кубою збитий радянською зенітною ракетою розвідувальний літак U-2 ВВС США, його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. Інший U-2 був майже перехоплений над Сибіром - керівник штабу ВВС США генерал Лемей знехтував наказ президента США Джона Кеннеді припинити всі польоти над радянською територією.
Хрущов заявив про згоду СРСР прибрати наступальну зброю з Куби за умови, що США приберуть свої ракети з Туреччини, і Кеннеді погодився

1967 - у Каховці відкрито монумент "Легендарна тачанка"

Пам'ятник тачанці споруджений на честь 50-річчя Жовтневої революції і присвячений боям на Каховському плацдармі в роки громадянської війни (скульптори Л. Родіонов,
Ю. Лоховінін , Л. Михайльонок, архітектор Є. Полторацький)

1971 - Республіка Конго стала називатися Заїром

1979 - Сент-Вінсент і Гренадіни здобули незалежність від Великої Британії

1981 - поблизу шведської військово-морської бази Карлскруна сів на мілину радянський дизельний підводний човен C-363 (проект 613), який ішов у надводному положенні й збився з курсу. Човен одразу прозвали "шведським комсомольцем"

1982 - під час ірано-іракської війни пілот іракського вертольота Мі-24 збив на зустрічному курсі літак супротивника F-4 Phantom II.
Це перший і єдиний в практиці повітряних боїв подібний випадок

1982 - Китай оголосив, що чисельність його населення перевищила 1 мільярд

1990 - киргизький парламент обрав Аскара Акаєва першим президентом Киргизької РСР

1990 - на безальтернативній основі президентом Туркменії в результаті всенародного голосування обраний Сапармурат Ніязов, за якого проголосували понад 98 відсотків громадян

1991 - Джохар Дудаєв обраний президентом Чеченської республіки Ічкерія

1991 - Верховна рада Туркменської РСР ухвалила конституційний Закон "Про незалежність і основи державного устрою Туркменістану".
Цим законом у межах території Туркменської РСР було проголошено незалежну державу Туркменістан

1998 - соціал-демократ Герхард Шредер обраний на посаду федерального канцлера ФРН

1999 - група озброєних людей увірвалася у вірменський парламент (Національні збори) і відкрила вогонь. Загинув прем'єр-міністр Вазген Саркісян, спікер парламенту Карен Демірчян, ще шість міністрів і депутатів.
Терористів очолював 33-річний Наїрі Унанян, який називав себе журналістом

2000 - указом президента Леоніда Кучми головою Харківської обласної державної адміністрації призначено Євгена Кушнарьова (НДП)

2004 - Верховний Суд України розглянув скаргу кандидата в президенти Віктора Ющенка на постанову ЦВК від 24 жовтня і задовольнив її, скасувавши постанову Центрвиборчкому про створення в Росії 41 додаткової дільниці для участі у виборах президента України.
Таким чином було суттєво урізано можливості для фальсифікацій голосування за кордоном.
Підставою для такого вердикту ВСУ став той факт, що, за законом, ЦВК могла прийняти рішення про створення додаткових виборчих дільниць не пізніше ніж за 7 днів до дня виборів - тобто до 24-ї години 23 жовтня. Центрвиборчком ухвалив рішення про створення додаткових дільниць лише вранці 24 жовтня

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.