26 січня в історії

1244 - у хроніках вперше з'явилася назва поселення Берлін

1500 - перші європейці - іспанські конкістадори на чолі з Вісенте Яньєсою Пінсоном - прибули в Бразилію, відкривши гирло Амазонки

1531 - землетрус знищив 15 тисяч будинків у Лісабоні, загинуло 30 тисяч осіб

1564 - у ході Лівонської війни відбулася битва при Чашниках (містечко на річці Улла, зараз у Вітебській області Білорусі): литовці розгромили російське військо воєводи Петра Шуйського. Воєвода загинув, а залишки війська були змушені тікати

1582 - у селі Ківерова Гора, поблизу Запольського Яма (на південь від Пскова), між Росією і Річчю Посполитою підписаний Ям-Запольський мирний договір - перемир'я терміном на 10 років; один із дипломатичних актів, який завершив Лівонську війну 1558-1583 рр.

1763 - народився Жан-Батист Бернадот, маршал Франції, учасник революційних і наполеонівських воєн, згодом - король Швеції і Норвегії (під іменем Карл XIV Юхан)

1788 - у Ботані-бей (Ботанічну затоку) прибула експедиція під командуванням капітана Артура Філіпа, яка доставила перших англійських переселенців до Австралії. Це були 750 засланих та понад 300 військових та чиновників майбутньої колонії.
Тоді ж у Новому Південному Уельсі було засновано місто Сідней, назване так за іменем англійського міністра внутрішніх справ лорда Сідні. Нині ця подія відзначається як День Австралії в останній понеділок січня.
Спершу залучити в Австралію вільних переселенців не вдавалося, тому протягом півстоліття Австралія залишалася місцем каторжного заслання для кримінальних і політичних злочинців

Підняття командором Філіппом британського прапора в Новому Південному Уельсі

1802 - проголошено створення Італійської Республіки на чолі з Наполеоном

1804 - народився Ежен Сю, французький письменник ("Паризькі таємниці")

1827 - Перу оголосило про відокремлення від Колумбії

1841 - Велика Британія офіційно зайняла Гонконг, яким Китай пізніше офіційно поступився

1855 - П'ємонт послав військовий загін у Крим для бойових дій проти Росії

1861 - Луїзіана відокремилася від США

1875 - американець Джордж Грін запатентував першу бормашину, яка працювала від електричних батарей

1886 - німецький конструктор Карл Бенц отримав патент на триколісний автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння

1905 - у Південній Африці виявлено найбільший у світі алмаз "Куллінан" вагою 3106 каратів

1918 - народився Ніколає Чаушеску, діяч румунського та міжнародного комуністичного руху, авторитарний правитель Румунії у 1965-1989 рр., скинутий і страчений

Ніколає Чаушеску

1919 - махновці уклали договір про спільні дії з більшовиками

1924 - постановою 2-го з'їзду рад Петроград перейменований у Ленінград

1924 - наказом начальника Московського гарнізону засновано пост № 1 - почесна варта біля мавзолею Леніна

1934 - підписано пакт Гітлера-Пілсудського між фашистською Німеччиною та Польською Республікою

1934 - у Москві відкрився XVII з'їзд ВКП(б), який завершив роботу 10 лютого. На з'їзді була офіційно проголошена перемога генеральної лінії партії в побудові соціалізму, а сам він увійшов в історію під назвою "з'їзду переможців".
Мине менше десяти місяців - і почнеться новий етап боротьби з ворогами, шпигунами, шкідниками тощо, тож цей з'їзд уже в наші дні отримає назву "з'їзду розстріляних"

1939 - громадянська війна в Іспанії: війська генерала Франсіско Франко за підтримки Італії взяли Барселону

1943 - Совінформбюро передало повідомлення: "Наші війська в основному закінчили ліквідацію німецько-фашистських військ, оточених у районі Сталінграда"

1945 - радянські війська зайняли польське місто Освенцім. В'язнів концентраційних таборів "Аушвіц-Біркенау" звільнять наступного дня

1950 - Індія проголосила конституцію як республіка, до присяги приведений перший президент - Раджендра Прасада.
Національне свято Індії - День Республіки

1953 - у Брюсселі відбулася установча конференція Ради митного співробітництва.
Нині Всесвітня митна організація об'єднує 150 держав

1961 - народився Уейн Гретцьки, канадський хокеїст (частково українського походження), центральний нападаючий, найбільша зірка НХЛ.
Сьогодні його 50-річний ювілей

Уейн Гретцьки

Про українське походження їхньої родини батько знаменитого хокеїста Волтер Гретцьки написав у книзі мемуарів

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Японією

2000 - у московському Кремлі на засіданні Вищої державної ради Росії та Білорусії головою ради обраний Олександр Лукашенко, головою Ради міністрів Союзної держави Росії і Білорусі - перший віце-прем'єр РФ Михайло Касьянов, державним секретарем - Павло Бородін.
В. о. президента Росії Володимир Путін і президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко обмінялися ратифікаційними грамотами про створення Союзної держави

2001 - у Чорному морі затонув український теплохід "Пам'ять Меркурія", на борту якого було 54 особи. 12 людей загинули, восьмеро зникли безвісти

2001 - у результаті землетрусу в Гуджараті, Індія, загинуло понад 20 тисяч людей

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Подвійне життя КҐБіста Заваригіна: чи міг чекіст співпрацювати з ОУН?

Павло Заваригін бореться з українськими повстанцями на Тернопільщині та робить непогану кар'єру. Але в якийсь момент все починає йти не так, і врешті решт чекіст стріляє собі в голову. Збереглися спогади, згідно яких Заваригін насправді став агентом ОУН. Чи не цим пояснюється самогубство?

Як виглядає бункер на випадок ядерної війни під Херсонською ОДА

Це на всіх працівників обкому розраховувалося? — Ні, не на всіх, у разі удару рятується тільки керівництво. Вони спускаються в бункер, а решта гинуть.

Година папуги. «Золотий вересень»

«Ось два пістолети. Коли увірвуться українські бандити, ти застрелиш дітей, а потім застрелишся сама! Пам’ятай: у тебе мають лишитися три набої!» — останню розмову батька і мами семирічний Адам підслухав випадково.

Два рукостискання до Грушевського. Моя зустріч з Надією Суровцовою

«Знаєте, у нас мешкає одна жінка… Вона може вам допомогти… Вона знає все… Якщо ви не боїтеся…» Я до сих пір пам’ятаю своє щире здивування. Чого б я мала боятися?!"