3 лютого в історії

1456 - новгородське ополчення зазнало під Русою поразки від військ московського великого князя Василя II

1690 - на території колонії Массачусетс випущена перша у США паперова купюра

1795 - народився Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський генерал, один із лідерів війни за незалежність іспанських колоній у Південній Америці в 1810-1826 рр., згодом - президент Болівії

1809 - народився Фелікс Мендельсон, німецький композитор

1815 - у Швейцарії почав функціонувати перший у світі промисловий сироварний завод

1830 - Велика Британія, Росія і Франція підписали протокол Лондонської конференції про створення Грецького королівства

1851 - французький фізик Жан Фуко представив Паризькій академії наук письмове повідомлення, у якому докладно описав проведений місяцем раніше експеримент із маятником, що вільно розгойдувався, встановивши закон відхилення площини його хитання.
Тим самим Фуко експериментально довів обертання Землі навколо осі

Модель маятника Фуко

1859 - народився Гуго Юнкерс, німецький авіаконструктор і промисловець, творець бойових літаків для ІІ Світової війни

1862 - народився Сава Морозов, російський промисловець і меценат

1864 - народився Володимир Самійленко, український поет, драматург і перекладач

1867 - Муцухіто став імператором Японії (імператор Мейдзі)

1918 - вийшов декрет ВЦВК Росії про анулювання всіх державних внутрішніх і зовнішніх позик царського і Тимчасового урядів (на загальну суму 60 мільярдів рублів)

1920 - червоні війська взяли Миколаїв і Херсон

1921 - у Тарнові (Польща) почала роботу "Рада республіки" - тимчасовий український уряд у вигнанні

1921 - німецькі нацисти провели перший масовий мітинг у Мюнхені

1926 - у Чехословаччині чеська мова стала офіційною мовою країни

1930 - в Індії вперше членом місцевої ради став представник касти недоторканних

1932 - відділ нацменшин Сибірського крайвиконкому ухвалив рішення про переведення на українську мову низового апарату Павлоградського, Полтавського, Славгородського, Ординського, Ключевського, Карасуського, Знаменського і Черлацького районів (Омська область Росії)

1938 - "Відтепер я беру на себе безпосередньо і особисто командування всіма збройними силами", - такий наказ підписав цього дня Адольф Гітлер.
Власному призначенню передувало повне усунення опозиції в армії. 40 вищих генералів та офіцерів були зняті або переміщені зі своїх постів

1940 - над Англією збито перший фашистський літак

1940 - у Вінніпезі створений Комітет українців Канади

1944 - у ході Другої світової війни війська США захопили Маршаллові острови

1958 - Бельгія, Нідерланди та Люксембург підписали договір про економічне співробітництво - створення Економічного союзу Бенілюкс

1966 - радянська автоматична міжпланетна станція "Луна-9", запущена 31 січня, вперше у світі здійснила посадку на поверхню Місяця у районі Океану бур і передала першу місячну фотопанораму

"Луна-9"

1969 - на Палестинському національному конгресі в Каїрі Ясира Арафата - засновника й голову воєнізованої організації "Фатах" - обрали лідером Організації визволення Палестини замість Ахмеда Шукейрі.
Через два роки Арафат стане головнокомандувачем сил Палестинської революції

1972 - початок XI зимових Олімпійських ігор в японському Саппоро.
Участь у них брали 35 країн, а перемогли спортсмени СРСР - 16 медалей (8-5-3). У команди НДР - 14 (4-3-7)

1987 - за обвинуваченням в отриманні хабарів арештований зять Леоніда Брежнєва - перший заступник міністра внутрішніх справ СРСР Юрій Чурбанов

1989 - у Парагваї внаслідок військового перевороту скинутий генерал Стресснер, який правив як диктатор 35 років.
Нова військова влада проголосила демократичний шлях розвитку країни

1991 - найбільша на Заході Комуністична партія Італії змінила свою назву на Демократичну партію лівих сил

1991 - американський лінкор "Міссурі" завдав бомбового удару по іракських військах (останнє бойове застосування лінкорів)

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Туреччиною.
Виконком Організації визволення Палестини визнав незалежність України

1993 - США припинили економічне ембарго Демократичної Республіки В'єтнам

1994 - Сергій Крикальов став першим російським космонавтом, який вирушив на орбіту у складі екіпажу американського космічного човника "Дискавері"

1994 - Борис Єльцин та Едуард Шеварднадзе підписали договір про дружбу та військове співробітництво між Росією і Грузією

1994 - Верховна Рада України ратифікувала в повному обсязі Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНВ-1)

2005 - через отруєння чадним газом із несправного обігрівача загинув Зураб Жванія, грузинський політик і громадський діяч, після "революції троянд" - прем'єр-міністр Грузії

2009 - Міжнародний суд у Гаазі виніс вердикт щодо статусу українського острова Зміїний та шельфу в Північно-Західному Чорномор'ї.
Зміїний визнано саме островом, як на тому наполягала Україна (а не скелею, як казали румуни). Однак гаазька Феміда у своєму ювілейному, сотому, вердикті залишила Українській державі тільки 12 миль територіального моря навколо Зміїного - як навколо скелі.
Румунія відтак отримала 79% того шельфу, який вимагала, а Україна - 21%. Суперечка між двома країнами точилася півтора десятка років і впиралася у запаси нафти й газу, присутні на шельфі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Перший Всеукраїнський Собор УАПЦ, 5-6 червня 1990 р.

Як установа божественна, Церква незмінно і недвозначно виявляє свою сутність у соборній свідомості своїх членів, натхнених Святим Духом. «Бо зволилося Духові Святому і нам» - так владно висловлює перший Апостольський Собор в Єрусалимі свою постанову.

Пам’ять про війну: дискурс демократії та дискурс тоталітаризму

Сьогодні неспокутуваний злочин комунізму повертається примарою нового світового конфлікту. Тому конфлікт історичних пам'ятей має не лише політико-ідеологічну, а перед усім, етичну природу і пов'язаний із нерозкаяністю за злочини комунізму. Отож, хай із сьогоднішнім ювілейним ушануванням жертв Другої світової війни прийде до нас усвідомлення що тоталітарне будяччя проросло на нашому полі не випадково. У Ялті 1945-го знесилене людство залишило ті зерна. Наше завдання сьогодні те будяччя виполоти.

ГУЛАГівська «одіссея» Патріарха Володимира

18 липня 1995 року спецпризначенці підрозділу «Беркут» битимуть кийками священників та мирян під стінами Софії Київської. Такою буде реакції української влади на бажання поховати у стінах храму українського православного Патріарха Володимира – Василя Романюка. В’ячеслав Чорновіл тоді викрикуватиме, що це “кінець незалежної України…”. «Беркут» і далі робитиме свою справу. Патріарха так і не поховають у храмі, а лише перед його стінами. Ці події ввійдуть в історію, як «чорний вівторок». Та передуватиме їм не менш напружене та сповнене боротьби життя. Історія «одіссеї» Патріарха Володимира концтаборами та тюрмами ГУЛАГу.

Спільний біль. Спільна історія. Дискусія до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Щороку 18 травня в Україні відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу – згадуються події 1944 року, коли радянський тоталітарний режим насильницьки виселив людей із їхніх рідних земель. Цей день офіційно започаткований тільки 2015 року, а історія та традиції кримських татар досі залишаються загадкою для багатьох українців.