18 червня в історії

1053 - нормани-вікінги в битві біля Чивітате (Південна Італія) розбили папське воїнство, а Папу Римського Лева IX взяли в полон.
Цей епізод став одним із ключових моментів, які спричинили розкол християнської церкви наступного року (у листуванні з проханнями допомогти Папа зіпсував стосунки з патріархом Михаїлом Керуларієм)

1429 - переломний момент Столітньої війни: у битві при Пате французькі війська Жанни д'Арк розбили англійську армію

1497 - у Флоренції оголошено про відлучення від церкви проповідника Савонароли, що викликало заворушення в місті

1583 - перший випадок страхування життя: у Лондоні Річард Мартін застрахував життя Вільяма Гіббсона на суму 383 фунти

1637 - донські козаки разом із запорожцями захопили турецьку фортецю Азов у гирлі Дону

1658 - у Соловецькому монастирі зібрався "чорний собор", який вирішив залишитися вірним старим книгам всупереч церковним реформам патріарха Никона

1668 - убитий власними військами Іван Брюховецький - гетьман Лівобережної України, обраний на Чорній раді за підтримки Москви.
Брюховецький не виправдав сподівань українського народу в проведенні внутрішньої політики, розв'язанні соціальних питань. Після обрання гетьманом він уклав з Московською державою Батуринські і Московські статті, яки надавали Московщині значно більше влади, ніж це було встановлено Переяславськими статтями. Проводив політику терору

1681 - народився Феофан Прокопович, російський та український державний, науковий і церковний діяч, письменник.
Уродженець Києва; навчався і викладав у Києво-Могилянській академії.
У 1716 р. цар Петро забрав його до Петербурга, зробив єпископом (згодом Феофан стане і архієпископом та фактичним керівником Синоду Російської церкви). Прокопович був прибічником петровських перетворень, виступав сподвижником у боротьбі з реакційним духівництвом, брав активну участь у створенні Академії наук.
Сьогодні - 330-річчя від його народження

Феофан Прокопович

1761 - у Росії засновано пенсії за службу.
Сьогодні - 250-річчя цієї події

1799 - 22-тисячна російсько-австрійська армія Олександра Суворова, здійснивши два дні тому несподіваний перехід через гори, розбивала 36-тисячне французьке військо на р. Требії (Північна Італія)

1812 - народився Іван Гончаров, російський письменник

1812 - США оголосили війну Британії у зв'язку із суперечками щодо морських територій

1815 - англо-голландські та прусські війська завдали нищівної поразки армії Наполеона в битві біля Ватерлоо.
У результаті бою народилося крилатий вираз "Гвардія вмирає, але не здається!" Такими словами оточена стара гвардія Наполеона відповіла на пропозицію скласти зброю (й була розстріляна упритул із гармат)

Наполеон при Ватерлоо

1881 - поновлення "Союзу трьох імператорів".
Монархи Німеччини, Австрії та Росії підписали таємну угоду, за якою члени союзу зобов'язувалися не надавати підтримки жодній державі, яка нападе на одного з членів союзу

1882 - народився Георгій Димитров, болгарський революціонер-комуніст, керівник Комінтерну і Народної Республіки Болгарія

1886 - народився Міклош Хорті, угорський військовий і державний діяч, адмірал (останній командувач австро-угорського флоту).
Правитель (регент) Угорщини - як королівства без короля - в 1920-1944 рр. Окупант Закарпатської України.
Сьогодні - 125-річчя від його народження

Міклош Хорті

1886 - народився Джордж Меллорі, англійський альпініст, який, за непрямими даними, першим підкорив Еверест у 1924 р. (загинув під час сходження чи спуску).
Сьогодні - 125-річчя від його народження

1891 - народився Іван Мірчук, український філософ, історик культури, громадський діяч на еміграції.
Співзасновник і професор Українського вільного університету у Відні, Празі та Мюнхені, від 1946 р. - його ректор. У 1930-1945 рр. - директор Українського наукового інституту в Берліні.
Сьогодні - 120-річчя від його народження

1907 - народився Варлам Шаламов, російський прозаїк, поет радянського часу.
Творець одного з найвідоміших літературних циклів про радянські табори

1908 - спущений на воду перший російський підводний човен "Дельфін"

1917 - у Києві почався ІІ Всеукраїнський військовий з'їзд, що тривав шість днів. Зібралося близько 2,5 тисяч делегатів. Головував Володимир Винниченко.
Делегати зажадали, щоб Тимчасовий уряд Росії визнавав розпорядження Української Центральної Ради і запропонував УЦР негайно приступити до організації самостійних державних та військових структур. З'їзд вирішив якнайшвидше розробити план українізації війська і вжити всіх заходів для негайного втілення його в життя.
На з'їзді було обрано тимчасову раду військових депутатів у складі 132 осіб, яка увійшла до складу УЦР. Також з'їзд доручив УГВК розробити план створення Вільного козацтва

1918 - у Цемеській бухті Новоросійська під керівництвом Федора Раскольникова затопили частину Чорноморського флоту (один лінкор і дев'ять есмінців), аби не віддавати його німцям за умовам Брестського миру

1928 - в арктичних льодах під час пошуків на літаку дирижабля "Італія" загинув Руальд Амундсен - норвезький полярний дослідник, мандрівник. Перша людина, що досягла Південного полюсу

1932 - у Женеві заснована Міжнародна федерація баскетболу (ФІБА)

1934 - заарештовано активіста ОУН Романа Шухевича - у зв'язку з убивством українськими націоналістами міністра внутрішніх справ польського уряду Перацького

1939 - у Каневі на могилі Тараса Шевченка відбулося урочисте відкриття меморіального музею поета та пам'ятника йому

1939 - до СРСР з еміграції повернулася поетеса Марія Цвєтаєва

1940 - виступаючи по Бі-Бі-Сі, французький генерал Шарль Де Голль, який із частиною своєї армії евакуювався у Британію, заявив, що програна лише битва, але не війна. Це стало сигналом для створення загонів Опору

1942 - у Звенигородці Київської області німці розстріли 1375 євреїв

1943 - ліквідовано гетто у Тернополі (близько 500 жертв)

1944 - радянські війська прорвали "Лінію Маннергейма" у Фінляндії

1945 - французький авіаполк "Нормандія-Німан" вилетів із СРСР до Франції на літаках, подарованих радянським урядом

1946 - за результатами референдуму Італія стала республікою

1953 - внаслідок військового перевороту, влаштованого організацією "Вільні офіцери" (спільно з Насером і Садатом), Мохаммед Нагіб став першим президентом Єгипту

1955 - в СРСР вийшло перше число журналу "Юность" (редактор Валентин Катаєв)

1956 - у радянських ВНЗ запроваджено як обов'язкові дисципліни діалектичний матеріалізм та історію КПРС

1973 - почався візит Леоніда Брежнєва до США, в ході якого буде підписано угоди про запобігання ядерної війни, про співробітництво у сфері мирного використання ядерної енергії та ін.

1976 - проголошено незалежність Сейшельських Островів

1979 - Джиммі Картер та Леонід Брежнєв від імені СРСР та США підписали у Відні угоду про обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ОСВ-2)

Картер і Брежнєв підписують угоду

1983 - у космос полетіла перша американська жінка - доктор Саллі Райд (на "Челенджері")

1995 - уряд Росії прийняв умови чеченських терористів в обмін на звільнення всіх заручників, захоплених Будьонівську (наслідок переговорів прем'єра Черномирдіна й командира Басаєва)

1995 - на чемпіонаті Європи з баскетболу серед жінок у Брно (Чехія) збірна України у фіналі перемогли італійок (77:66) і здобула золоті медалі

1996 - після першого туру президентських виборів у Росії Олександр Лебедь, який посів третє місце після Єльцина й комуніста Зюганова, був призначений секретарем Ради безпеки Російської Федерації і помічником президента Єльцина з питань національної безпеки.
З посади міністра оборони зміщений Павло Грачов.
Цього ж дня на виході з будинку уряду Росії затримані шоумен Лісовський і помічник Чубайса Євстаф'єв із коробкою з-під ксерокса, де було півмільйона доларів готівкою

2000 - міська рада Львова оголосила мораторій на трансляцію в закладах громадського харчування й торгівлі російськомовних пісень (після убивства композитора Ігоря Білозора)

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Бандера і спорт: вболівав за «Мюнхен-1860», грав у баскетбол, обожнював лижі

Про життя Степана Бандери відомо чимало – що про український період і діяльність тут, що про польське та німецьке ув’язнення та життя в еміграції. Одна з частин біографії провідника, яка не має належного дослідження й бодай однієї цільної статті, – зацікавлення Бандерою спортом. Більшість історій вже обросла легендами та міфами. Що не дивно, коли мова йде про таку постать.

Як наші Казань брали. Українське військо в Татарстані

«Скоро всіх набралося до 3000 добре озброєних українців, при 3-х гарматах, які притягли українці гарматники другого запасового дивізіону… Коли всі зібралися коло штабу округи, то пред'явили кацапам ультиматум, що, як через півгодини не випустять заарештованих українців, то розіб'ють все місто. Кацапи, налякані відвагою українців, зараз звільнили голову й представників»

30 червня 1941. Як Бандера Незалежність відновлював

Події у Львові стали сигналом для тисяч оунівців і їхніх симпатиків. По всіх селах і містечках Західної України відбувалася один і той же сценарій: група молодих ентузіастів захоплювала приміщення владних органів — хоча це сказано надто гучно, адже «Совєти ще не пішли, а німці ще не прийшли» і влада фактично валялася на вулиці.

Як працює «Історична правда з Вахтангом Кіпіані»

Володимир Молодій працював у «Історичній правді» журналістом і сценаристом з 2015 по 2019 рік, а програма існує вже понад сім років. Для MediaLab він поговорив із Вахтангом Кіпіані та командою про появу програми, зміну форматів, напрацювання підходів до роботи з історичними сюжетами, пошук локацій, реквізиту та акторів для зйомок. Всі ці завдання можна вирішити маючи мотивацію та розуміння місії проєкту.