24 жовтня в історії

1273 - в Аахені коронований Рудольф I - перший німецький король із династії Габсбургів

1632 - народився Антоні ван Левенгук, голландський натураліст, основоположник наукової мікроскопії

1648 - підписання Вестфальского миру між кайзером Фердинандом III, Францією і Швецією.
Завершення Тридцятирічної війни

1804 - народився Вільгельм Вебер, німецький фізик, електрик

1795 - третій поділ Польщі.
Росія отримала литовські, білоруські й українські землі на схід від Бугу й лінії Немирів-Гродно; Пруссія - території, заселені етнічними поляками на захід від річки Пилипиці, Вісли, Бугу й Німану разом із Варшавою, а також землі в Західній Литві; Австрія - Краків і частину Малої Польщі між Пилипицею, Віслою та Бугом, частину Підляшшя та Мазовії

Схема третього поділу Польщі

1812 - у війні між Францією та Росією відбулася битва під Малоярославцем, яка завершилася перемогою французів

1851 - після катувань в ув'язненні, висланий у м. Гура-Гумора, помер Лук'ян Кобилиця - український селянський провідник на Буковині, ватажок народних повстань 1843-1844 і 1848-1849 рр.

1857 - випускники Кембриджа заснували в Шеффілді першу у світі футбольну команду - "Шеффілд юнайтед"

1861 - народився Олексій Каледін, російський військовий і державний діяч, генерал від кавалерії, один із керівників Білого руху в Росії у 1917-1918, керівник Донської республіки в 1917-1918 рр., отаман Війська Донського.
Сьогодні - 150 років від його народження

1882 - народився Імре Кальман, визначний угорський композитор, автор оперет

1886 - народився Серго (Григорій, Грігол) Орджонікідзе, грузинський і російський революціонер, діяч революційного руху на Кавказі, радянський державний та партійний діяч

1891 - народився Рафаель Трухільйо, диктатор Домініканської Республіки у 1930-1961 рр.

1911 - із мису Еванс вирушила в дорогу антарктична експедиція англійця Роберта Скотта у складі 12 осіб, яка мала на меті досягти Південного полюса Землі

1911 - народився Аркадій Райкін, радянський актор театру й кіно, режисер, сценарист, артист естради.
Сьогодні - 100 років від його народження

1917 - народився Шараф Рашидов, узбецький радянський партійний і державний діяч, перший секретар ЦК Компартії Узбекистану в 1959-1983 рр.

1920 - війська УНР звільнили від більшовиків Вінницю

1920 - через день після махновців у Олександрівськ (Запоріжжя) вступили частини Червоної армії

1927 - у Києві на ІІ Всеукраїнському соборі Української автокефальної православної церкви митрополитом УАПЦ обрано отця Миколу Борецького (єпископа Гайсинського).
За три дні до цього Собор під тиском влади усунув із посади митрополита Василя Липківського

1929 - "чорний четвер" - початок біржового краху

1935 - на Спаській вежі московського Кремля встановлена рубінова зірка, виготовлена на Донбасі

1939 - уперше в продаж надійшли нейлонові панчохи (Уїлмінгтон, штат Делавер, США)

1939 - СРСР підписав договір про постачання зерна та нафти в нацистську Німеччину

1941 - німецькі війська взяли третій за величиною індустріальний центр СРСР - Харків

1942 - у Плискові Вінницької області гітлерівці стратили 365 євреїв, у Дубно - близько 1000

1945 - у Чехословаччині націоналізовано велику промисловість і банки

1945 - набув чинності статут Організації Об'єднаних Націй.
ООН була створена 51 країною, які були сповнені рішучості зберегти мир за допомогою розвитку міжнародного співробітництва та забезпечення колективної безпеки

1949 - у Львов українські націоналісти Михайло Стахур та Іларій Лукашевич, пов'язані з ОУН, зарубали гуцульською сокирою українського радянського письменника, публіциста, комуніста Ярослава Галана - незабаром після виходу у світ його антиклерикальної сатири "Плюю на Папу!"

На місці вбивства Галана

1960 - перший пуск міжконтинентальної балістичної ракети Р-16 із дальністю польоту до 13 000 км на Байконурі обернувся трагедією. За 15 хвилин до запуску ракета вибухнула на стартовому майданчику, живцем згоріли 74 людини, серед яких і командувач Ракетних військ стратегічного призначення СРСР маршал артилерії Митрофан Неделін.
Трагедія була суворо засекречена, повідомлялося тільки про загибель Неделіна - нібито в авіакатастрофі.
Ракета була розроблена в КБ Янгеля

1963 - пожежа на космодромі Байконур в одній із бойових шахт ракети Р-9. Загинуло сім осіб

1964 - Північна Родезія проголосила незалежність і стала називатися Замбія

1970 - конгрес Чилі затвердив Сальвадора Альєнде на посаді президента країни.
Перший у світі президент-марксист на президентських виборах набрав 36,2% голосів, випередивши двох інших кандидатів. За процедурою, його кандидатуру відправили на затвердження конгресу, де Альєнде був підтриманий християнськими демократами - після того, як зобов'язався не порушувати принципи демократії

1980 - у Польщі зареєстрована незалежна профспілка "Солідарність"

1990 - на Північному випробувальному полігоні "Нова Земля" було проведено останнє ядерне випробування в СРСР

1991 - Верховна Рада України ухвалила заяву про без'ядерний статус України.
У заяві зазначено, що розміщення ядерної зброї на території України є тимчасовим явищем, і закладено правові основи та механізми ліквідації ядерної зброї

1993 - у соборі Святої Софії в Києві пройшла інтронізація Володимира Романюка, обраного Патріархом Київським і всієї Руси-України (УПЦ КП)

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Перший Всеукраїнський Собор УАПЦ, 5-6 червня 1990 р.

Як установа божественна, Церква незмінно і недвозначно виявляє свою сутність у соборній свідомості своїх членів, натхнених Святим Духом. «Бо зволилося Духові Святому і нам» - так владно висловлює перший Апостольський Собор в Єрусалимі свою постанову.

Пам’ять про війну: дискурс демократії та дискурс тоталітаризму

Сьогодні неспокутуваний злочин комунізму повертається примарою нового світового конфлікту. Тому конфлікт історичних пам'ятей має не лише політико-ідеологічну, а перед усім, етичну природу і пов'язаний із нерозкаяністю за злочини комунізму. Отож, хай із сьогоднішнім ювілейним ушануванням жертв Другої світової війни прийде до нас усвідомлення що тоталітарне будяччя проросло на нашому полі не випадково. У Ялті 1945-го знесилене людство залишило ті зерна. Наше завдання сьогодні те будяччя виполоти.

ГУЛАГівська «одіссея» Патріарха Володимира

18 липня 1995 року спецпризначенці підрозділу «Беркут» битимуть кийками священників та мирян під стінами Софії Київської. Такою буде реакції української влади на бажання поховати у стінах храму українського православного Патріарха Володимира – Василя Романюка. В’ячеслав Чорновіл тоді викрикуватиме, що це “кінець незалежної України…”. «Беркут» і далі робитиме свою справу. Патріарха так і не поховають у храмі, а лише перед його стінами. Ці події ввійдуть в історію, як «чорний вівторок». Та передуватиме їм не менш напружене та сповнене боротьби життя. Історія «одіссеї» Патріарха Володимира концтаборами та тюрмами ГУЛАГу.

Спільний біль. Спільна історія. Дискусія до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Щороку 18 травня в Україні відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу – згадуються події 1944 року, коли радянський тоталітарний режим насильницьки виселив людей із їхніх рідних земель. Цей день офіційно започаткований тільки 2015 року, а історія та традиції кримських татар досі залишаються загадкою для багатьох українців.