27 жовтня в історії

1492 - Христофор Колумб відкрив Кубу

1659 - у Переяславі в полі за містом відкрилася рада, тут же для "охорони" стояли московські війська Трубецького, Шереметєва, Долгорукого тощо.
Гетьман України Юрій Хмельницький, не витримавши тиску, погодився з вимогами царських воєначальників-дипломатів, підписавши нову Переяславську угоду, ще принизливішу для України порівняно з підписаною Богданом Хмельницьким у 1654-му

Юрій Хмельницький

1782 - народився Нікколо Паганіні, італійський скрипаль-віртуоз, композитор

1806 - Наполеон зайняв Берлін

1855 - народився Іван Мічурін, російський і радянський вчений-біолог та селекціонер

1858 - народився Теодор Рузвельт, 26-й президент США (1901-1909), республіканець,
Наймолодший президент в історії США

1899 - народився Микола Доллежаль, радянський інженер-атомник, академік, головний конструктор перших радянських атомних реакторів

1901 - французькі злодії, які пограбували магазин у Парижі, вперше застосували автомобіль для втечі з місця злочину

1916 - журнал Variety вперше використав слово "джаз", розповідаючи про музичні колективи Чикаго

1919 - війська Нестора Махна захопили Катеринослав (Дніпропетровськ)

1924 - утворені Туркменська та Узбецька РСР

1927 - у Москві відкрився Центральний театр робочої молоді (ТРАМ), який тепер називається Московським театром Ленінського комсомолу

1937 - у Києві розстріляли поета Майка Йогансена - за обвинуваченням у створенні "антирадянської націоналістичної організації, яка ставила своєю метою повалення Радянської влади методами терору і збройного повстання"

1938 - на І з'їзді художників УРСР створено Спілку радянських художників України

1938 - фірма "Дюпон" оголосила про створення нового синтетичного матеріалу, який отримав назву "нейлон"

1939 - у Ворошиловград (Луганськ) прибули перші 450 західних українців, що зголосилися працювати на шахтах Донбасу. У Вінницю прибули 4500 людей із Західної України

1943 - радянські війська взяли райцентри Запорізької області Василівку, Михайлівку, Якимівку, Кринички на Дніпропетровщині та ін.

1944 - радянські війська взяли Ужгород та окружні центри Закарпатської області Берегове й Перечин

1962 - Карибська криза: над Кубою збитий радянською зенітною ракетою розвідувальний літак U-2 ВВС США, його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. Інший U-2 був майже перехоплений над Сибіром - керівник штабу ВВС США генерал Лемей знехтував наказ президента США Джона Кеннеді припинити всі польоти над радянською територією.
Хрущов заявив про згоду СРСР прибрати наступальну зброю з Куби за умови, що США приберуть свої ракети з Туреччини, і Кеннеді погодився

1967 - у Каховці відкрито монумент "Легендарна тачанка"

Пам'ятник тачанці споруджений на честь 50-річчя Жовтневої революції і присвячений боям на Каховському плацдармі в роки громадянської війни (скульптори Л. Родіонов,
Ю. Лоховінін , Л. Михайльонок, архітектор Є. Полторацький)

1971 - Республіка Конго стала називатися Заїром

1979 - Сент-Вінсент і Гренадіни здобули незалежність від Великої Британії

1981 - поблизу шведської військово-морської бази Карлскруна сів на мілину радянський дизельний підводний човен C-363 (проект 613), який ішов у надводному положенні й збився з курсу. Човен одразу прозвали "шведським комсомольцем"

1982 - під час ірано-іракської війни пілот іракського вертольота Мі-24 збив на зустрічному курсі літак супротивника F-4 Phantom II.
Це перший і єдиний в практиці повітряних боїв подібний випадок

1982 - Китай оголосив, що чисельність його населення перевищила 1 мільярд

1990 - киргизький парламент обрав Аскара Акаєва першим президентом Киргизької РСР

1990 - на безальтернативній основі президентом Туркменії в результаті всенародного голосування обраний Сапармурат Ніязов, за якого проголосували понад 98 відсотків громадян

1991 - Джохар Дудаєв обраний президентом Чеченської республіки Ічкерія

1991 - Верховна рада Туркменської РСР ухвалила конституційний Закон "Про незалежність і основи державного устрою Туркменістану".
Цим законом у межах території Туркменської РСР було проголошено незалежну державу Туркменістан

1998 - соціал-демократ Герхард Шредер обраний на посаду федерального канцлера ФРН

1999 - група озброєних людей увірвалася у вірменський парламент (Національні збори) і відкрила вогонь. Загинув прем'єр-міністр Вазген Саркісян, спікер парламенту Карен Демірчян, ще шість міністрів і депутатів.
Терористів очолював 33-річний Наїрі Унанян, який називав себе журналістом

2000 - указом президента Леоніда Кучми головою Харківської обласної державної адміністрації призначено Євгена Кушнарьова (НДП)

2004 - Верховний Суд України розглянув скаргу кандидата в президенти Віктора Ющенка на постанову ЦВК від 24 жовтня і задовольнив її, скасувавши постанову Центрвиборчкому про створення в Росії 41 додаткової дільниці для участі у виборах президента України.
Таким чином було суттєво урізано можливості для фальсифікацій голосування за кордоном.
Підставою для такого вердикту ВСУ став той факт, що, за законом, ЦВК могла прийняти рішення про створення додаткових виборчих дільниць не пізніше ніж за 7 днів до дня виборів - тобто до 24-ї години 23 жовтня. Центрвиборчком ухвалив рішення про створення додаткових дільниць лише вранці 24 жовтня

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Година папуги. Діти пишуть Сталіну

Чапський чув, як тут кажуть: "То чорт дорогою іде". Нібито, якщо кинути у вихор сокирою — потече кров. Дивні тут забобони. Учора ті "чорти" вилися попід ногами і перебігали дорогу збудженим і усміхненим колегам Чапського. Він заздрив щастю колег, які вже пішли за колючий дріт і табірні мури у далекий, широкий світ.

Брати Шептицькі і єврейський народ. Частина І

Одним із вагомих епізодів у життєписі Митрополита Андрея Шептицького, як і в життєписі його молодшого брата бл. свщмч. Климентія — Праведника Народів Світу, є їхня участь у порятунку галицьких євреїв у часи Голокосту. Більшість інформації черпаємо зі спогадів очевидців, Порятунок євреїв — спільна справа братів, як і діяльність, спрямована на погашення антисемітських настроїв у тодішньому суспільстві, хоча більшість документів підписана самим Митрополитом. Парадокс у тому, що о. Климентій Шептицький був визнаний «Праведником народів світу» за порятунок євреїв у часи Голокосту, натомість заслугам Митрополита Андрея у такому визнанні було відмовлено.

Лютнева драма президента Бенеша

За столом в кабінеті президента Чехословаччини на Празькому Граді сидів сивий хворий чоловік. Президенту Едвардові Бенешу було лише 63 роки, проте постійні хвороби і тиск з боку політичних опонентів цілковито виснажили його. Президент щойно підписав призначення нового комуністичного уряду. Його держава, яку він власноруч засновував, будував і за яку бився десятиліттями, провалювалася в морок комуністичної диктатури. І під вироком Чехословаччині стояв його, Едварда Бенеша, підпис. Одного з найбільших демократів в історії центральної Європи ХХ століття.

Панас Мирний у 1917 році. Живий і голодний статський радник

Ні, Панас Мирний не помер у ХІХ столітті. Він та Іван Нечуй-Левицький - два письменники-класики, хто пережив революцію. І хоча його роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні" вивчали в школі всі без винятку покоління українців, для більшості цей факт - неабияка новина.