Спецпроект

США відкрили доступ до доказової бази у справі 11 вересня

Американська влада вперше в повному обсязі оприлюднилa докази проти організаторів терактів 11 вересня 2001 року.

Про це повідомляє ТСН.

Дані були оприлюднені після того, як генеральний прокурор США Ерік Голдер передав справу організаторів теракту міністерству оборони. Судити терористів буде військовий трибунал на базі в Гуантанамо, а не цивільний кримінальний суд США.

Халід Шейх Мохаммед, Рамзі Біналшібх, Алі Абд аль-Азіз Алі, Валід бен Аташе і Мустафа аль-Хавсаві вважаються організаторами терактів 11 вересня 2001 року, коли чотири повістю заправлені паливом авіалайнери були захоплені разом із пасажирами, щоб перетворитися на керовані смертниками ракети для знищення економічних і державних установ США.

Згідно з оприлюдненими даними, всією операцією - від самого задуму аж до її втілення - керував Шейх Мохаммед. Акція була задумана 1999-го року, коли Шейх Мохаммед запропонував Осамі бен Ладену використовувати для терактів літаки комерційних авіаліній.

Адміністрація США має у своєму розпорядженні докладну інформацію про те, ким із обвинувачених, де і коли були знайдені люди, які викрадали літаки. Також слідство отримало записи телефонних розмов терористів, інформацію про банківські перекази та візові документи.

Рамзі Біналшібх вербував майбутніх викрадачів-смертників, а Мустафа аль-Хавсаві займався ключовими фінансовими питаннями. Алі Абд аль-Азіз Алі забезпечив авіатренажер, на якому навчалися викрадачі літаків, а також допомагав переказувати кошти на банківські рахунки терористів.

П'ятеро організаторів терактів були заарештовані в Пакистані. Якщо провина буде доведена, їм загрожує страта.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.