Спецпроект

В Італії знайшли скелет жінки, яка жила 5 тисяч років тому

Італійські археологи виявили на півночі країни - в області Валле-д'Аоста недалеко від кордону з Францією і Швейцарією - скелет жінки, яка жила, імовірно, 5 тисяч років тому.

Про це повідомляє "Лівий берег" з посиланням на агенцію Ansa.

За словами археологів, йдеться про епоху перших східних цивілізацій - в об'єднаному Єгипті запанувала Перша династія, а в Месопотамії оформилися перші міста-держави.

Знахідка, що збереглася в дуже хорошому стані, була виявлена ​​в містечку Ентре (Introd), населення якого становить трохи більше 600 чоловік, при проведенні робіт з розширення дитячого садка.

Наразі вчені не дали офіційного імені древньої жінці, проте одразу ж охрестили її "синьйорою з Ентре". Придумати для такої цінної знахідки ім'я запропонували місцевим школярам, ​​відзначає агентство.

В даний час виявлені останки направлені в лабораторію, де протягом найближчих декількох днів будуть проведені необхідні аналізи, щоб визначити точний вік "синьйори" і причину її смерті.

Проте вже зараз археологи надають знайденому скелету велике значення і відзначають, що він може бути ровесником знаменитої альпійської "крижаної людини" Отці (Oetzi), який було знайдено в Альпах на кордоні Італії та Австрії в 1991 році. Останки Отці були датовані періодом з 3365 по 3118 до нашої ери, а загинув він від стріли, що потрапила в плече.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.