Спецпроект

РУЙНУЄТЬСЯ ХРАМ, ЯКИЙ СТАВ ПРООБРАЗОМ "СОБОРУ" ГОНЧАРА

Свято-Троїцький кафедральний храм у Новомосковську Дніпропетровської області готують до реставрації.

Про це повідомляють "Коментарі" з посиланням на прес-службу Дніпропетровської єпархії.

Єдиний у світі хрестоподібний дерев'яний дев'ятидільний храм, збудований без жодного цвяха, капітально не ремонтувався понад 100 років.

Наразі собор перебуває у критичному стані - у стадії деформації. Церковні бані почали сходитися. Можливо, центральна частина бані не буде навіть підлягати ремонту.

Свято-Троїцький собор

На проектування реставраційних робіт собору з обласного бюджету було виділено 306 тис. гривень. Всього ж на реставрацію собору необхідно 25 млн. гривень.

Свято-Троїцький собор, збудований у XVIII cторіччі на козацькі кошти (одними з фундаторів були організатори колонізації Кубані Антін Головатий і Захарій Чепіга), у радянські часи використовувався як склад. Він вважається прообразом храму, описаного у романі Олеся Гончара "Собор".

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.