ЯНУКОВИЧ ВШАНУВАВ ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД ОПЕРАЦІЇ "ВІСЛА"

Президент України Віктор Янукович вшанував сотні тисяч українців, депортованих зі своїх земель під час операції польської комуністичної влади "Вісла", і нагадав про історичне примирення.

Про це повідомляє офіційний сайт президента.

"У ці особливі для нас усіх дні схиляю разом з вами голову в пошані до страждань тих сотень тисяч українців, які потерпіли внаслідок акції "Вісла", - йдеться у зверненні. - Ми в Україні спільно з польською стороною розглядаємо цю трагедію як частину депортаційних акцій тоталітарного режиму 40-50 років XX століття".

За словами Януковича, важливо зазначити те, що акція "Вісла" не замовчувалася. Уже в 1990 році Сенат Республіки Польща засудив цю операцію.

"У 2003 році було прийнято спільний документ про історичне примирення, - сказав глава держави. - І те, що сьогодні ми з вами разом з представниками польської влади згадуємо цю трагедію, є свідченням того, що ми на правильному шляху".

"Так, акція "Вісла" була великою особистою бідою для кожної людини, яка змушена була покинути рідний дім, - підкреслив Янукович. - Пам'ятаймо про це. Але так само ми повинні йти вперед, дивитися в майбутнє і бути впевненими, що подібне ніколи не повториться".

Як відомо, в січні 2012 року посол України в Польщі Маркіян Мальський заявив, що до 65-ої річниці операції "Вісла" президенти Янукович і Коморовський зроблять заяву про історичне примирення.

Операція "Вісла" - примусова депортація комуністичною владою Польщі українців з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини у північні і західні регіони Польщі. За офіційними даними польських джерел, загалом зі своїх етнічних земель було виселено понад 140 тисяч українців.

Серце, самогубство чи вбивство? Як загинув Василь Стус

Уночі з 3 на 4 вересня 1985 року в карцері табору особливого режиму ВС-389/36 у с. Кучино Чусовського р-ну Пермської обл. пішов із життя 47-річний поет і правозахисник Василь Стус. Версій, чому це сталося, кілька. Але я певен...

Квота на розстріл "ворогів народу": як праонука знайшла справу репресованого прадіда

У травні цього року при Архіві національної пам`яті відкрився Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих. Весь цей час співробітники допомагають сотням людей дізнатися, в яких архівах можуть зберігатися таємниці їхніх репресованих родин. Вікторія Тараненко з Дніпропетровщини стала однією з перших, кому вдалося знайти справу свого репресованого прадіда та нарешті дізнатися, за що його арештував НКВД у часи Великого терору.

Ігор Галагіда: «Зміна парадигми – з катів на жертви»

З одного міліцейського документу. Після вбивства українців правоохоронці розпочали слідство. Люди, що вижили, розповіли, що бандити ставили їм питання: хто з них русин, хто – поляк? Того, хто виявлявся русином, – убивали. Ми поки що не знаємо, хто вчинив цей злочин – члени підпілля чи просто бандити, але навіть другий варіант вказує на те, що й кримінальна діяльність могла все ж мати національний характер.

Де сховані «камені спотикання»?

Значно легше цькувати окремих представників спротиву, а всіх незгодних загалом звинуватити у антисемітизмі («вони проти єврейського проекту, вони не хочуть вшанувати жертви Голокосту!»). Але люди не дурні і не засліплені, вони бачать, хто щиро вболіває за збереження пам’яті жертв, а хто цинічно піариться на цій пам’яті.