Спецпроект

В київському резервуарі каналізації незабаром буде музей

На цьому тижні "Київводоканалу" виповнюється 140 років. На честь круглої дати комунальники за один тиждень вирішили відкрити відразу 2 тематичних музею - лічильників та каналізації.

Про це пише Українська правда. Київ.

Музей лічильників розмістився на вул. Електротехнічній, 10, в будівлі, де знаходиться діючий розрахунковий департамент. Тут покажуть сотню різних лічильників води, найстарішому з яких - 120 років! Серед "фішок" виставки - апарат, який важить воду не кубометрами і літрами, а відрами! Найцікавіше, що комунальники перевірили всі експонати на "дієвість". Виявилося, що навіть найбільш давні лічильники все ще взмозі точно відміряти воду.
 
Музей каналізації відкриється на Харківському шосе, 50а, у колишньому резервуарі насосній каналізаційній станції, в четвер, 4 жовтня. Ця експозиція буде поділена на 2 частини. Перша - історична, з величезною кількістю ретро-фото розвитку світової та київської каналізації, де відвідувачам розкажуть і покажуть перші в світі громадський туалет і систему зливів в Карфагені. Друга - технічна, де на огляд виставлять одну з найстаріших дерев'яних труб з 200-річною історією, незвичайні каналізаційні люки і навіть апарати, якими в різні часи чистили каналізацію. У вигляді бонусу - фото та інсталяції найдивніших речей, які коли-небудь знаходили під люками - від поросяти вагою в центнер до бампера від авто.
 
У перші місяці роботи вхід в обидва музеї буде безкоштовним. Щоправда, в невеликі приміщення багато відвідувачів не помістяться, але групи по 15 чоловік вже запрошують замовляти екскурсії. Після за вхід встановлять невелику плату, а виручені гроші пустять на розширення експозиції

Теми

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.