Спецпроект

Учасники флешмобу в Тбілісі вимагали зберегти Музей радянської окупації

Проведений у Тбілісі флешмоб з вимогою не закривати Музей радянської окупації зібрав близько 150 чоловік. Це була відповідь на ініціативу неурядової організації "Земля - наш дім" - закрити музей, який був створений в 2006 році.

Про це пише Кавказский узел.

Учасники кампанії вважають, що музей має бути закритий, тому що це один з дратівливих і заважаючих факторів для поліпшення відносин з Росією.

Противники цієї ініціативи провели флешмоб у столиці Грузії. Учасники акції вишикувалися в чергу перед входом в Національний музей, частиною якого є і Музей радянської окупації. Участь у заході взяли студенти трьох вузів і жителі Тбілісі.

В Грузії 25 лютого щорічно відзначається День радянської окупації. Він заснований парламентом Грузії в 2010 році. У цей день в 1921 році частини 11-ї Червоної армії, згідно трактуванню цих подій владою Грузії, "здійснили окупацію Демократичної Республіки Грузія". 23 серпня в Грузії відзначається День пам'яті жертв тоталітарного режиму - ця дата пов'язана з утвердженням Європарламентом Європейського дня пам'яті жертв сталінізму і нацизму, що, в свою чергу, пов'язано з оформленням пакту Молотова-Ріббентропа (23 серпня 1939 року).

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.