Спецпроект

Залишки Будинку Юза перетворять на музей техніки. ФОТО

Депутати розглянули долю колишнього будинку родини Джона Юза, нині - руїн особняка. Одна з пропозицій - зробити в ньому музей техніки.

Про це пише 062.ua.

22 квітня в ході першого читання порядку денного 29-ї сесії донецької міськради було запропоновано реконструювати будівлю по вулиці Клінічній, 1, зробити в ньому музей техніки.

"Необхідно визначити правовий статус цієї будівлі, прийняти його в комунальну власність, відреставрувати. Ми пропонуємо зробити в ньому музей техніки і надати статус історичної пам'ятки міста Донецька ", - повідомив начальник головного управління містобудування та архітектури міськради Станіслав Ващинський.

Будівля має історичну та культурну цінність, підкреслив Ващинський. Нагадавши, що Юз починав будувати будинок за проектом архітектора, запрошеного з Англії. Пізніше будівництво продовжили старші сини Юза. Після від'їзду сім'ї в ньому жив новий керуючий Адам Свіцин.

В 2012 році в Донецьк приїжджали внучаті племінники Джона Юза. Британці побували в місті, який заснував їх двоюрідний прапрадід, і пообіцяли розшукати його могилу.

Дивіться також: "Сталь у степу. Як бельгійці індустріалізували Донбас"

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.