Спецпроект

"Хамелеон на полюванні" поповнив музей історії зброї в Запоріжжі. ФОТО

Стилет під назвою "Хамелеон на полюванні" тепер можна побачити в Запорізькому музеї історії зброї. Ініціатором його створення став директор музею В.Шлайфер.

Про це пише mv.org.ua.

Клинок зброї виготовили американські майстри, через те що в Запоріжжі немає фахівців такої високої кваліфікації. Інші деталі виробу виготовлені українськими умільцями.

Створювали ювелірно оброблений стилет близько півтора місяця. Як розповів В.Шлайфер, фігурка хамелеона з висунутим язиком виготовлена ​​зі збройової сталі, очі виконані з діамантів блакитного та зеленого відтінків. Композиція виробу досить проста: хамелеон розташувався на фрагменті скам'янілого дерева і намагається дістати своїм довгим тонким язиком муху. На звороті фрагмента дерева на цю муху готується напасти павук. Причому в черевці з бурштину у хижака видно застиглу там мошку.

"Хамелеон на полюванні"

"Небезпека нас підстерігає з усіх боків", - так прокоментував сенс ювелірної композиції стилета В.Шлайфер. "Для виготовлення одного з компонентів стилета я використовував невеликий фрагмент скам'янілого дерева. Цей матеріал нагадує про вічність порівняно зі скороминущим людським життям. Коли ще не було людей, в природі вже було все, як зараз: хтось полював, хтось рятувався".

За словами директора музею, хамелеон - ідеальний образ для рукоятки стилета. Використовувати його в збройовій справі Шлайфер вирішив після читання роману Андрія Куркова "Добрий ангел смерті", де хамелеон є одним з персонажів. За словами Віталія Шлайфера, "Хамелеон" ненадовго затримається в запорізькому музеї історії зброї. Шанувальники творчості зброяра вже проявили інтерес до нового експонату.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.