Спецпроект

Кращий музей Європи 2013 року - у Глазго

Звання "Європейський музей 2013 року" удостоєний Музей подорожей і транспорту "Ріверсайд" у шотландському Глазго.

Обгрунтуванням рішення журі Європейського музейного форуму послужило те, що в приміщенні музею створені оптимальні умови для сприйняття експонатів, зручні маршрути, а також місця відпочинку для відвідувачів, пише dw.de.

Сім тисяч квадратних метрів становить виставкова площа Музею подорожей і транспорту "Ріверсайд", урочисте відкриття нової будівлі якого відбулося 21 червня 2011 року. Експозиція відображає історію Глазго, а також історію розвитку транспортної системи цього найбільшого міста в Шотландії.

Близько трьох тисяч експонатів представлено в музейних залах. Серед них - різні моделі яхт, пароплавів, кораблів, автомобілів, трамваїв, карет, велосипедів, дитячих колясок, скейтборду, а також інсталяції, створені з використанням новітніх мультимедійних технологій. Експозиція суміщена з кафе, магазином і пабом, інтер'єри яких витримані в стилі кінця XIX - початку XX століть.

Незвичайна футуристична будівля "Ріверсайда" височить на березі річки Клайд. За формою вона нагадує айсберг. Автор інноваційного проекту - знаменита британська архітекторка іракського походження, представниця деконструктивізму, лауреат Прітцкерівської премії Заха Хадід.

Раніше звання "Європейський музей року" присуджувалося морському музею Ozeaneum в німецькому Штральзунді, Музею Гуггенхайма в іспанському Більбао, Музею Вікторії та Альберта в Лондоні.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

Кривавий баланс. Скільки загинуло під час польсько-українського конфлікту?

Під час українсько-польської локальної війни на території Холмщини, Грубешівщини, Берестейщини, Полісся, Волині й Галичини з кінця 1942 до кінця 1944 рр. українці втратили 13–16 тисяч осіб убитими й до 20 тисяч біженцями, поляки 38–39 тисяч осіб убитими й 355 тисяч біженцями.

Роль Медведчука: Юрій Литвин і Василь Стус мали одного адвоката та загинули в одному таборі

Українського поета, журналіста, правозахисника Юрія Литвина знайшли з розтятим животом у камері колонії особливо суворого режиму ВС-389/36 у селі Кучино на Уралі. Це сталося 4 вересня 1984 року. Бездиханне тіло поета Василя Стуса знайдуть у карцері того самого дня роком пізніше

«Прийшов час збирати каміння…»: Про репатріацію нашої церковної старовини

Радянська влада вивезла з України безліч дорогоцінних артефактів, церковних цінностей. Напевно, немає жодного храму, який не був пограбований тодішньою владою. Коштовності частково продали за кордон. Та чимало збереглося у російських музеях. Це був відвертий грабунок. Від часу проголошення незалежності українська влада і українське суспільство мали б системно опікуватися поверненням нашої національної історико-культурної спадщини. Але чи ми, українці, – як суспільство і держава – готові до копіткої наполегливої праці з репатріації вкраденого спадку?