Спецпроект

Музей іграшки в Валенсії знову відкриває свої двері

Після чотирирічної відсутності повертається в культурну орбіту Валенсійської автономії Музей іграшки (El Museo del Juguete) в місті Ібі. 5 грудня Музей розкриє свої двері в новій будівлі, і приурочена ця подія до початку програми різдвяних свят. Інавгурація виставкових площ відбудеться в старовинній будівлі фабрики іграшок Payá - однієї з найбільш заслужених в регіоні.

Про це пише espanarusa.com.

Що за експонати будуть представлені - ясно з назви музею: найважливіші складові дитинства - іграшки, причому, багатьом з них понад століття. У 2006 році в центрі Ібі був встановлений монумент на ознаменування сторіччя з дня "офіційного" виготовлення іграшки в цьому місті. Тож цей населений пункт в провінції Аліканте сміливо можна називати царством дитячих фантазій. А ще тут є пам'ятник Чарівним королям, що приносить дітлахам новорічні подарунки, і монумент морозивникам.

Символ Ібі - знаменитий іграшковий візок. Крита двоколка, в яку запряжений кінь, стала однією з перших іграшок, вироблених в цьому містечку. На початку минулого століття основна маса жителів Ібі була зайнята в аграрному секторі і виробляла морозиво. Існувала також невелика майстерня Рафаеля Пайя, в якій для потреб і тієї й іншої сфери виготовлялися бляшані ємності - під масло, молоко та інші продукти. У цій майстерні її господар і зробив з відходів металу для своїх дітей "тартану". З часом майстерня перетворилася на фабрику іграшок Братів Пайя. Нинішній музей в постійно діючій експозиції представить понад 400 зразків старовинних іграшок. Дітям, які звикли до клавіатури гаждетів, тачскрінів і сенсорно-віртуального світу розваг, будуть здаватися майже нереальними дерев'яні паровозики і літаки 1929 випуску.

Теми

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.