Російські науковці звинуватили міністра культури РФ у міфотворчості та лженауці

Члени Російської академії наук заявили вимогу позбавити міністра культури Росії Володимира Мединського наукового ступеня доктора історичних наук. Учені звинувачують Мединського в тому, що він «підміняє історичні факти псевдонауковими міфами».

Про це пише російське видання "Коммерстантъ", якому передали своє звернення  "Про методи наукового дослідження й дисертації В. Р. Мединського" самі автори. Ініціатори заяви — 24 члени "Клубу 1 липня", неформального об’єднання членів і членів-кореспондентів Російської академії наук, які не згодні з останніми реформами РАН.

Учених мужів обурює те, що міністр культури "критерієм істинності та достовірності історичної праці оголошує відповідність "інтересам Росії", право на визначення яких він присвоює собі.

"Презирство до історичних фактів і готовність замінити їх міфами, якщо вони не відповідають його власному уявленню про національні інтереси, В. Р. Мединський неодноразово і відкрито проголошував своїм принципом і в публічних виступах, у тому числі й останнім часом […] Метою науки є пошук істини, і спроби замінити її міфами, з яких би міркувань це не робилося, підривають основи наукового погляду на світ", — говориться у зверненні.

У квітні 2016 року історики В’ячеслав Козляков і Костянтин Єрусалимський та експерт "Диссернету" Іван Бабицький подали заяву з вимогою анулювати докторський ступінь Володимира Мединського, присуджений за дисертацію "Проблеми об’єктивності у висвітленні російської історії другої половини XV—XVII століть".

На їхню думку робота Мединського ненаукова та "місцями абсурдна". Через перепони Вищої атестаційної комісії нову дисертаційну раду, яка мала би розглянути скаргу, до сих пір не скликано.

"Ми вважаємо, що вирішення питання щодо дисертації повинне повністю відноситися до компетенції науковців, і жоден адміністративний тиск тут неприпустимий, — йдеться у зверненні "Клубу 1 липня", — Безпрецедентне втручання ВАК у професіональну експертизу дисертації дискредитує всю систему наукової атестації в Росії".

Закінчується лист вимогами відставки керівництва ВАК і перепідпорядкування цієї структури від Міносвіти до Академії наук.

Президент РАН Володимир Фортов уже встиг відхреститися від листа, заявивши, що він "у жодному разі" не відображає позиції всієї Академії наук.

Прес-секретар Мединського РФ Ірина Казначеєва назвала лист академіків політичним замовленням і прецедентом, який спрямований на те, щоб позбавляти наукових ступенів усіх незгодних із поглядами вчених.

Нагадаємо, що це не єдиний скандал, пов’язаний із трактуванням деяких історичних подій, в якому фігурує міністр культури РФ Мединський. Наприклад, істориків, які спростували міф часів Другої світової війни про "28 панфіловців", Мединський 5 жовтня цього року назвав "закінченими нікчемами", тому що вони зазіхнули на "святу легенду".  

Ще раніше,  у 2012 році він заявив в інтерв’ю, що пережити всі соціально-політичні катастрофи ХХ ст. росіянам допомогла одна зайва хромосома. Як відомо, непарна кількість хромосом у ДНК людини є причиною тяжкого невиліковного захворювання — синдрому Дауна.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.