Спецпроект

Яд-Вашем уточнив статистику Праведників. Українців побільшало

На сайті меморіального комплексу історії Голокосту Яд-Вашем оновилися дані про відомих Праведників народів світу станом на 1 січня 2017 року.

Згідно з оновленою статистикою, вихідців з України, які удостоїлися звання Праведника народів світу, налічується 2573 особи. Це на 29 людей більше, ніж за даними на початок 2016 року.

Працівники "Яд-Вашем" нагадують, що дані сайта відображають лише ті випадки рятування євреїв, про які відомо меморіалу. Насправді, загальна їх кількість більша.

"Іноді ті, хто пережив Шоа, не можуть змусити себе  подумки повернутися до болючого минулого і тому не повідомляють про своїх рятівників. Інші взагалі не знають про існування програми чи не мають змоги звернутися до Яд-Вашем… На жаль, нерідко врятовані вже померли, й немає нікого, хто міг би надати інформацію", — зазначено на сайті установи.

Праведник народів світу — почесне звання, яке Держава Ізраїль надає неєвреям, які ризикували життям під час Голокосту для порятунку євреїв від нацистського геноциду.  

За останніми даними, Праведниками визнано 26 513 осіб із 51 країни світу.

Усі матеріали "Історичної правди" за темою "Голокост"

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.