АНОНС: Ушанування 110-річчя Романа Шухевича в Історичному музеї. РОЗКЛАД ЗАХОДІВ

30 червня виповнюється 110 років від народження головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Цього дня й до 2 липня в Національному музеї історії України відбудеться низка заходів, які допоможуть усім краще зрозуміти цю непересічну особистість української історії.

У п`ятницю, 30 червня, в музеї відкривається до огляду виставка "Сила Волі", що присвячена чотирьом видатним провідникам українського національного визвольного руху ХХ ст., серед яких і Роман Шухевич. 

Презентація виставки спільно із Центром досліджень визвольного руху відбудеться у суботу, 1 липня, о 13.00.

Вхід на презентацію виставки вільний.

 

1 липня, субота, 

13.15, Лекція доктора гуманітарних наук, наукового співробітника Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", наукового співробітника Центру досліджень визвольного руху Олесі Ісаюк "Людська історія Романа Шухевича: що ви хотіли знати, та не знали, кого спитати".

14.00, Лекція Лесі Онишко, кандидата історичних наук, дослідниці історії українського національно-визвольного руху "Роман Шухевич та його зв'язкові"

Мова піде про роль у житті та смерті Романа Шухевича його зв’язкових Катерини Зарицької, Галини Дидик, Дарії Гусяк і Ольги Ільків, які налагоджували функціонування інформаційної служби, стежили за виконанням директив командира, виконували менеджерські функції, забезпечували головнокомандувача УПА надійними місцями постою.

16.00, Лекція Володимира Бірчака, історика, наукового співробітника Центру досліджень визвольного руху "Несподіваний Шухевич: рекламіст, бізнесмен, спортсмен, музикант".

Роман Шухевич походив із відомої родини, його дядько Степан був відомим адвокатом, сам Шухевич навчався в Данцигу і Львові на інженера, а також заочно в консерваторії.

Майбутній головнокомандувач УПА мав доволі прибутковий рекламний бізнес, був одружений зі справжньою красунею. Він міг спокійно жити й ні про що не хвилюватися, натомість обрав шлях визвольної боротьби, підпілля, жертовності.

Неділя, 2 липня, 14.00 

Лекція історика Ігоря Бігуна, наукового співробітника Центру досліджень визвольного руху "Роман Шухевич - військовик, який зробив себе сам"

Ігор Бігун розкаже про перші кроки у військовій справі Романа Шухевича, його політичний та військовий вишкіл, бойове хрещення у боротьбі за Карпатську Україну, утворення батальйону "Нахтігаль" та легендарної УПА.

Вхід до музею - 30 грн.

Додаткова інформація за телефоном (044) 278-48-64.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.