АНОНС: Редактор "Історичної правди" розповість про бойову співпрацю українців і поляків проти комунізму

13-го жовтня відбудеться лекція редактора "Історичної правди" Ігоря Бігуна "Непрості союзники. Антикомуністична співпраця українських та полсььких націоналістів".

Упродовж першої половини ХХ ст. українські й польські націоналісти перебували в постійному жорстокому протистоянні. Його піком стали дві польсько-українські війни 1918—1919 рр. та 1942—1947 рр.

Здавалося, надії на будь-яке порозуміння потонули в ріках крові, що її пролили обидві сторони. Проте в 1945 р. сталося майже неможливе: люди, які ще вчора різали та стріляли одне в одного, виступили спільно проти комуністичного тоталітарного режиму та його польських маріонеток.

Про співпрацю польської антикомуністичної організації "Воля і незалежність" та Української повстанської армії розповість Ігор Бігун.

 

14 жовтня, п'ятниця, 20.00

Місце: літературний клуб "Пломінь" (Київ, провулок Шевченка 5 (ст. метро Майдан Незалежності), Козацький Дім - 3 поверх).

Вхід вільний.

Година Папуги. Операція «День Незалежності»

Несподівано виявилося, що у таборі діє невидима сила. Вона була подібна до гравітації: її вплив відчувався завжди, але щоб усвідомити її існування треба було, щоб на чиюсь голову впало яблуко. Тим яблуком стали події Дня Незалежності і пригода з фальшивим візитом американського амбасадора. Дехто раптом зрозумів, що та сила мала серед бранців своїх агентів, була поінформована про їх таємні приготування і комунікації. Перше запитання було очевидне: хто перейшов на інший бік?

Чи був Іван Світличний дисидентом?

На перший погляд це питання може здатися дивним, адже усім добре відомий поетичний твір Івана Світличного «Я – дисидент», де він стверджувально відповідає на це питання.

Диво в Чігошті: право на віру за межами соціалізму

«Я нічого не зробив! Я ж навіть нічого не бачив!» - кричав отець Йозеф Тоуфар. Священник другу ніч сидів в карцері – темному вологому приміщенні в підвалі тюрми. Він два дні не їв, шлунок палав від пересоленого супу, який давали «неслухняним» арештантам після декількох днів без їжі. Все тіло боліло – сьогодні знову навідувався інспектор Ладіслав Маха і проводив «екзекуції» - вибивав зізнання. Все тіло було в синяках, ноги опухли. Священник навіть не знав, що знаходиться у спецвідділі тюрми для католицьких священнослужителів у місті Валдіце. І жити йому залишилося декілька днів.

Андреа Халупа, авторка сценарію фільму «Ціна правди»: «це історія, яку розповів мені дідусь»

Сценарій до фільму «Ціна правди», який зняла польська режисерка Аґнєшка Голланд, написала Андреа Халупа – американська журналістка українського походження. Вона друкується в «The Atlantic», «TIME», «Forbes». Вперше про Голодомор Андреа почула в дитинстві від свого дідуся, який його пережив. А в студентські роки вона читала про життя репортера «New York Times» Волтера Дюранті в Москві. Саме тоді вона дізналася про Гарета Джонса, пригадала історію своєї родини і вирішила: «Я точно напишу сценарій до фільму, який розповідатиме про це».