Помер виконавець диверсії проти ядерної програми Третього Райху

22 жовтня у віці 99 років помер боєць норвезького Руху опору Йоахім Роннеберг, який зірвав ядерну програму нацистської Німеччини під час Другої світової війни.

У 1943 році він очолив секретний рейд на завод в південному регіоні Норвегії Телемарк.Операція була увічнена в голлівудському фільмі "Герої Телемарка" 1965 року, в якому знявся Кірк Дуглас, передає українська служба Бі-Бі-Сі.

 Йоахім Роннеберг. Фото: AFP/GETTY

Пізніше Роннеберг працював радіожурналістом і допоміг підвищити рівень обізнаності молоді про небезпеку війни. Він повідомив Бі-Бі-Сі в 2013 році, що зрозумів важливість місії лише після того, як атомні бомби скинули на Хіросіму та Нагасакі в 1945 році.

"Він є одним з наших великих героїв, — заявила прем'єр-міністр Норвегії Ерна Сольберг. — Роннеберг, ймовірно, є останнім із найвідоміших бійців опору, що пішли від нас".

Йоахім Роннеберг народився в Олесунді в 1919 році. 1940 року, після вторгнення нацистів до Норвегії, він мусив залишити країну.

21-річний норвежець втік разом з вісьмома друзями на човні до Шотландії, але був налаштований повернутися та боротися за визволення країни від загарбників.

Німеччина в той час потребувала так званої важкої води — з додатковою атомною часткою у своєму водневому ядрі — для виробництва атомної бомби.

 Операцію Gunnerside кінематографісти увічнили у фільмі "Герої Телемарка". Фото: GETTY IMAGES

Велика кількість важкої води або оксиду дейтерію в той час була лише на заводі Norsk Hydro в Р'юкані у регіоні Телемарк.

Це зробило найбільшу гідроелектростанцію в цій місцевості мішенню для Руху опору. Але операція "Незнайомець" по знищенню запасів важкої води провалилася в 1942 році.

У наступному році Роннеберг обрав команду з п'яти інших диверсантів-норвежців для операції союзників під кодовою назвою Gunnerside.

"Ми були ватагою друзів, які разом виконують роботу", — сказав він Бі-Бі-Сі  під час відзначення 70-річчя успіху операції.

Групу на літаку доставили з Британії до Норвегії. Норвежці на лижах пройшли десятки кілометрів і перетнули крижану річку, перш ніж скористатися залізницею, щоб потрапити на завод і встановити свої вибухові пристрої.

"Ми часто думали, що це була подорож в один бік", — згадував пан Роннеберг.

Після вибуху чоловіки втекли до сусідньої Швеції. Вони пройшли на лижах 320 км через Телемарк і залишилися в живих. Їх переслідували близько 3000 німецьких військових.

З посмішкою Роннеберг назвав цей перехід "найкращим катанням на лижах у житті".

 Йоахім Роннеберг згадував своїх побратимів на відкритті меморіалу Gunnerside в Лондоні в 2013 році. Фото: AFP/GETTY

Операція, разом з авіаударами американської авіації наступного року, призвела до відмови німців від своїх далекосяжних ядерних амбіцій, і пізніше була названа найбільш успішним диверсійним актом Другої світової війни.

Роннеберг довго не хотів розповідати про свій досвід, попри численні книги, документальні фільми та телесеріали, присвячені операції.

Він перервав мовчанку в 1970-х роках, коли почав підвищувати обізнаність молоді щодо небезпеки війни.

"Ті, хто сьогодні зростає, повинні розуміти, що ми завжди маємо бути готові боротися за мир і свободу", — говорив він.

Нагадаємо, уряд Норвегії вибачився  перед норвезькими жінками, які за часів Другої світової війни мали інтимні стосунки з німецькими військовими і народили від них дітей.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.