Шотландці знайшли найстарішу друковану таблицю Менделєєва. ФОТО

У хімічній лабораторії Університету Сент-Ендрюс у Шотландії під час прибирання знайшли найстарішу відому друковану періодичну таблицю Менделєєва.

Її датують 80-ми роками ХІХ століття, пише "Новое время" з посиланням на Gizmodo .

У 2014 році почалося прибирання складського приміщення хімічного факультету, яке розтягнулася на кілька місяців (його не прибирали, відколи відкрвся факультет у 1968 році). Серед гармидеру знайшли цілі стоси навчальних таблиць. 

Кілька років потому хімік Алан Ейткен розгорнув одну з діаграм і з'ясував, що це була стара версія періодичної таблиці під заголовком "Періодична регулярність елементів по Менделєєву" німецькою мовою. Папір був настільки старий, що розсипався в руках.

 Цю періодичну таблицю знайшли в університеті. Фото: Університет Сент-Ендрюс

"Таблиця Сент-Ендрюс була явно раннім зразком. Таблиця анотована німецькою, а зліва внизу напис - Verlag v. Lenoir & Forster, Wien - вказує на друкаря, який працював у Відні в період з 1875 по 1888 рік. Ще один напис - Lith. фон Ant. Hartinger & Sohn, Wien - визначає літографа діаграми, який помер в 1890 році. Професор Ерік Шеррі, експерт з історії періодичної таблиці, заснованої в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, датував таблицю між +1879 і 1886 роками, ґрунтуючись на представлених елементах", - йдеться в прес-релізі університету.

Свою періодичну таблицю російський хімік Дмитро Менделєєв розробив у 1869 році, а вдосконалив у 1871-му. Виявлена ​​в Сент-Ендрюс діаграма дуже схожа на переглянуту версію таблиці Менделєєва, але з важливими відмінностями.

Дослідження фінансових звітів університету показало, що тамтешній професор хімії Томас Пурді, який працював з 1884 по 1909 рік, придбав діаграму з німецького каталогу в жовтні 1888 року. Сама діаграма була виготовлена ​​у Відні в 1885 році.

З'ясувавши всі подробиці походження таблиці її відправили на реставрацію для збереження в колекції університету.


Нагадаємо, Єгипетська археологічна місія в оазі Дахла виявила дві гробниці, датовані епохою Стародавнього Риму.

Трагедія Горіхової діброви. Як нацисти розстрілювали душевнохворих у Києві

18 жовтня 1941 року сталися перші розстріли пацієнтів Павлівської лікарні. У той день загинуло 308 осіб. Напередодні директор лікарні Павло Чернай переконував своїх колег: «Хворі не діляться на нації. В історії людства не було випадку, щоб розстрілювали хворих»

"Месники" на горі Монастир

Справа могили "Месників" з УПА, яка кількакратно була нищена польськими вандалами, сплила під час переговорів президента України Володимира Зеленського та Польщі Анджея Дуди 12 жовтня 2020 року. Про акти вандалізму чимало писали в українських медіа. А от про саму подію, яка довела до трагічної загибелі в одному бою такої великої кількості повстанців — рядовому читачеві відомо небагато. Тож ми розповідаємо дещо детальніше про цей найтрагічніший бій УПА на Закерзонні

Де могила Богдана Хмельницького?

Ніяких підтверджень місця розташування могили Богдана Хмельницького в нас немає. Але головне, виникли серйозні підстави взагалі сумніватися в тому, що гетьмана поховано в Іллінській церкві. Богдан заповідав поховати себе поряд зі своїм улюбленим сином.

Українськими місцями чеської пам’яті

Празьку вулицю Соколовську та українське село Соколове під Харковом відділяють близько півтори тисячі кілометрів, однак минуле століття зв’язало ці дві віддалені локації значно міцніше, ніж то виглядає на перший погляд