В Угорщині натрапили на ймовірну гробницю короля. ФОТО

Археологи переконані, що виявили могилу другого короля Угорщини Петра Орсеоло (1011-1059-ті).

Чоловік походив із давнього венеціанського роду воєначальників Візантійської імперії. Знахідку розкопали у склепі собору св. Петра і Павла у місті Печ, Угорщина. У гробниці не знайшли жодних залишків. Їх навмисно перенесли століттями пізніше, повідомляє Газета.UA із посиланням на The History Blog.

 
Фото: hungarytoday.hu

Команда вчених із музею Януса, що у Паннонії, сподівалася знайти місце розташування першого собору. За літописами, його побудували у XI ст. Їм вдалося виявити стіну під криптою, яка належала первісній будівлі давнього храму. Поруч за стіною знайшли порожню могилу.

В Угорщині у церковних склепах ховали лише засновників храмів або королів. Проте при будівництві нового храму залишки обережно зняли для перенесення на нове місце.

Вчені встановили, що є тільки 2 ймовірні кандидати, яким могла належали ця гробниця: король Петро Орсеоло або Блаженний Мавр, другий єпископ Печу.

Проте Мавр помер близько 1075-го після будівництва сучасної церкви. Тому археологи переконані, що це могила саме короля Угорщини. Остаточну відповідь дасть подальше вивчення гробниці.

 
Фото: hungarytoday.hu

Археологічні розкопки крипт виявили залишки римського цвинтаря кінця IV ст. Вони припускають, що християнські практики досягли цього району Угорщини набагато раніше, ніж вважалося.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.