Математик, що розшифрував код «Енігми», зʼявиться на новій банкноті в 50 фунтів

Англійський математик і криптограф Алан Тюрінг, який у часи Другої світової війни розшифрував сигнал нацистської шифрувальної машини «Енігма», буде зображений на новій банкноті в 50 фунтів.

Про це повідомив глава Банку Англії Марк Карні, передає The Бабель із посиланням на CNN.

 
Фото: Bank of England

Карні зазначив, що кандидатуру Тюрінга обрали на засіданні спеціального комітету Банку. Крім нього, для зображення на новій банкноті розглядали також фізика Стівена Хокінга, першу в історії Англії програмістку Аду Лавлейс, рентгенографа Розалінд Франклін, фізика і математика Джеймса Максвелла.

«Вклад Алана Тюрінга — батька інформатики і штучного інтелекту, а також героя війни — в історію Англії був надзвичайним і новаторським», — сказав глава Центробанку.

50 фунтів з портретом Тюрінга стануть останньою паперової банкнотою — з 2021 року Банк Англії переходить на полімерні гроші.

Ще у 2016 році в Англії презентували першу пластикову купюру номіналом у 5 фунтів з портретом Вінстона Черчілля. Купюри з полімерів довговічніше, не настільки схильні до забруднень і надійніше захищені, ніж паперові гроші.

Довідково.

Під час Другої світової війни Тюрінг працював на уряд Англії — він очолював групу, відповідальну за криптоаналіз повідомлень ВМФ Німеччини. Він розробив дешифрувальну машину Bombe, за допомогою якої вдалося зламати легендарну німецьку шифрувальну машину «Енігма Довідка

«Енігма» — переносна шифрувальна машина, яка використовувалася для шифрування і розшифрування секретних повідомлень. Використовувалася в нацистській Німеччини під час Другої світової війни.

Машина вченого Алана Тюрінга з кодовою назвою «Бомба» змогла розшифрувати сигнал «Енігми», що допомогло антигітлерівській коаліції.

Тьюрінг скоїв самогубство в 42 роки. Математика і відомого криптографа засудили в 1952 році за одностатеві відносини у відповідності до гомофобних законів того часу.

Суд засудив вченого до хімічної кастрації, і після року «лікування» Тьюрінг отруївся ціанідом. У 2014 році він отримав посмертне королівське помилування. На його честь названа найпрестижніша нагорода в галузі інформатики — премія Тюрінга.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.