Чим пахла Клеопарта: вчені відтворили давньоєгипетьський парфум

Зовнішність єгипетської цариці Клеопатри (правила у 51–30 роках до Р.Х.) могла і не вражати чоловіків наповал, але аромат її парфумів — напевно.

Про це повідомляє WAS.Media

Одна із багатьох реконструкцій зовнішнього вигляду Клеопатри
Одна із багатьох реконструкцій зовнішнього вигляду Клеопатри
Джерело: http://thiswas.ru

Мов царський трон, сіяла над водою

її галера, золотом покрита;

Вітрила пурпуром цвіли пахучим,

Аж вітер млів з жаги до них, і весла

Сріблясті влад торкалися води

Під звуки флейт, за ними хвильки бігли,

Немов закохані.

Так англійський поет Вільям Шекспір описував прибуття Клеопатри на зустріч з римським полководцем та її майбутнім чоловіком Марком Антонієм в трагедії "Антоній і Клеопатра".

Сам Марк Антоній покінчив життя самогубством після того, як його політичний опонент Октавіан Август взяв Олександрію. Його прикладу послідує і Клеопатра.

Легенді про пахощі корабля єгипетської цариці можна сміливо повірити — в серпні 2019 року вчені Гавайського університету підтвердили, що давньоєгипетські парфуми були досить сильними й пряними, аби діяти з дальньої дистанції.

Під час розкопок античного єгипетського міста Тмуіт (засноване 4500 року до Р.Х.), який знаходиться в дельті Нілу, археологи виявили цілу парфумерну фабрику. Залишки печей, скляні флакони, глиняні амфори, яким більше 2 тисяч років, вказують на те, що виробництво тут кипіло.

Виробництво парфумів, вапняк, фрагмент з давньоєгипетської гробниці 4 століття до Р. Х.
Виробництво парфумів, вапняк, фрагмент з давньоєгипетської гробниці 4 століття до Р. Х.
Джерело: Wikimedia Commons

На черепках деяких посудин збереглися рештки речовин. Додавши до результатів їхніх аналізів дані з давнього фармакологічного трактату De Materia Medica, вдалося дізнатися головні інгредієнти єгипетського парфуму.

Основою аромату була мирра — смола, яку добувають з ароматної кори дерев сімейства бурзерових. Сама по собі мирра має сильний запах, але до неї ще підмішували кардамон, оливкову олію і корицю.

Таким був основний склад двох популярних ароматів часів Клеопатри — мендезіанського і метопіанського, названих на честь стародавніх міст, які знаходилися недалеко від парфумерної фабрики в Тмуіті.

"Запах дуже приємний, хоча, ймовірно, він тримається трохи довше, ніж сучасні аромати", — зазначає один з авторів дослідження Роберт Літтман.

Єгипетські мініатюрні скляні посудини, приблизно 1550-1307 рр. до Р.Х. Ці посудини використовувалися для зберігання парфумованих мазей, ароматичних масел і косметики
Єгипетські мініатюрні скляні посудини, приблизно 1550-1307 рр. до Р.Х. Ці посудини використовувалися для зберігання парфумованих мазей, ароматичних масел і косметики
Фото: PericlesofAthens / CC BY-SA 3.0

За текстурою древній парфум був як рідке масло. Його використовували в ритуальних цілях, втирали в шкіру й волосся.

Чи саме так пахла Клеопатра?

Вчені точно відповісти не можуть, адже у неї була своя особиста парфумерна майстерня, де аромати створювали індивідуально для цариці. Але цілком можливо, що основою її парфумів були всі ті ж мирра, оливкова олія та кардамон.

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.